Boris Becker ve Murat Germen’den ‘Yeni Kent Manzaraları’

Boris Becker ve Murat Germen’den ‘Yeni Kent Manzaraları’

Uluslararası müze koleksiyonlarında çalışmaları bulunan sanatçılar Boris Becker ve Murat Germen’in video tekniğiyle ürettikleri “Yeni Kent Manzaraları Video Programı: Köln Istanbul”, Akbank Sanat, Goethe Institut Istanbul, Labor, Köln  işbirliğiyle Aralık ayında Akbank Sanat’ta izleyiciyle buluşuyor.

Fotoğraf tekniğiyle çalışan her iki sanatçı video çalışmalarında, mimari, kent planlaması gibi alanlardaki güncel değişim süreçlerinden yola çıkarak, metropol yapılaşmalarının yarattığı estetik olgular üzerine eğiliyor.

İlk olarak geçtiğimiz yıl Köln’deki Labor Ebertplatz’da Photoszene-Festival 2014 WallPaper Köln ve plan14 Mimarlık Bienali çerçevesinde sunulan proje kapsamında, her iki sanatçı mimari değişim süreçlerinin hem bölgesel karakterlerine, hem de farklı yapılaşma ve inşa etme geleneklerine yoğunlaşıyor. Sanatçıların çalışmalarında kent planlamasının sonucu olarak ortaya çıkan “ortak yaşam alanları” büyüteç altına alınırken, İstanbul ve Köln odaklı iki farklı “kente bakış açısı” gündeme geliyor. Video tekniğiyle üretilen çalışmaların gösterileceği sunum, kent planlaması, mimari, sürdürülebilir kentsel büyüme gibi kavramlar üzerine eğilerek, güncel yaşamı da içine alan değişim süreçlerine gönderme yapıyor.

“Yeni Kent Manzaraları Video Programı: Köln Istanbul”, projesi kapsamında 2 Aralık 2015 Çarşamba günü Murat Germen ve Necmi Sönmez’in katılacağı bir de yuvarlak masa toplantısı düzenlenecek. Projenin küratörlüğünü Necmi Sönmez ile Barbara Hofmann-Johnson üstleniyor.

Ücretsiz etkinliğin programı şöyle:

2 Aralık 2015, Çarşamba saat: 18.30

3 Aralık 2015, Perşembe saat: 18.30

4 Aralık 2015, Cuma saat:  18.30

5 Aralık 2015, Cumartesi saat:  15.30

8 Aralık 2015, Salı saat:  18.30

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal