Bong Joon-ho imzalı ‘Parasite’ın senaryosu internet üzerinden yayımlandı

Bong Joon-ho imzalı ‘Parasite’ın senaryosu internet üzerinden yayımlandı

72. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan, 2019’un en iyi filmlerinden “Parasite”ın, Bong Joon-ho ve Jin Won Han tarafından kaleme alınan senaryosu yayımlandı.

“Memories of Murder”, “The Host, Snowpiercer” gibi izleyicilerin beğenisini kazanmış filmlere imza atan, yakın dönem Güney Kore sinemasının önemli yönetmenlerinden biri olan Bong Joon-ho, geçtiğimiz yıl ilkgösterimini yaptığı 72. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye değer görülen yeni filmi “Parasite” ile sinema dünyasında büyük ses getirdi.

İzleyiciler ve eleştirmenlerden olumlu yorumlar alan film, 2019’un yıl sonu listelerinde yer alan bir film olarak dikkatleri üzerine çekti. Film, Cannes’daki başarısını Altın Küre Ödülleri’ne de taşıdı. “Parasite”, 77. Altın Küre Ödülleri’nde “yabancı dilde en iyi film” kategorisinde ödülü kazandı.

Bong Joon-ho’nun sınıf meselesine yenilikçi bir bakış getirdiği “Parasite”, sürprizlerini kademe kademe açığa çıkartan olay örgüsüyle de hafızalara kazındı. İzleyiciyi içerisine çekmeyi başaran filmin bu kadar çok beğenilmiş olmasında, senaryonun büyük bir önemi var.

“Parasite”ı ilk başta tiyatro oyunu olarak tasarlayan ancak projenin gelişmesiyle birlikte senaryoyu uzun metraj bir sinema filmine dönüştüren Bong Joon-ho, filmin senaryosunu “Okja” filminde birlikte çalıştığı Jin Won Han ile birlikte kaleme aldı. Filmin beğeni kazanan senaryosuna buradan ulaşılabilir.

“Parasite”, hayatlarını zor şartlarda idame ettiren Kim ailesinin fertlerinin, zengin Park ailesinin evine hile ve türlü türlü oyunlar yoluyla teker teker İngilizce öğretmeni, resim öğretmeni ve hizmetçi olarak sızmasıyla yaşanan olayları konu alıyor.

 

Kaynak: FilmLoverss

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal