Boğaziçili sinema emekçilerine iki ödül birden

Boğaziçili sinema emekçilerine iki ödül birden

53. SİYAD Ödülleri sahiplerini buldu. “Nasipse Adayız” en iyi film dâhil beş dalda ödül alırken, Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve belgesel sinemacı Can Candan, SİYAD Onur Ödülü’ne, Nur Sürer ile birlikte değer görüldü. Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi Genel Koordinatörü Zeynep Ünal da 27. İFSAK Kısa Film Festivali’nde Sinema Emek Ödülü’nün sahibi oldu.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerinin oylarıyla belirlenen 53. SİYAD Ödülleri, oyuncu Tuğrul Tülek’in sunuculuğunda çevrimiçi olarak gerçekleşen törenle sahiplerini buldu.

Ercan Kesal’ın yazıp yönettiği “Nasipse Adayız”, en iyi film, en iyi senaryo, en iyi yönetimin de aralarında olduğu beş dalda ödül kazandı. “Nasipse Adayız”ı dört ödülle “Nuh Tepesi”, üç ödülle “Bina” izledi.

En iyi ilk film ödülüne değer görülen “Nuh Tepesi”, başrolündeki Ali Atay’a da en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandırdı. En iyi kadın oyuncu ödülü ise “Kronoloji” filmindeki performansıyla Cemre Ebüzziya’ya değer görüldü.

Bu yıl ilk kez çevrimiçi bir platformda gösterime giren filmler de ödüllendirildi. Dijital platformlarda gösterime giren, aralarında “Uncut Gems”, “I’m Thinking of Ending Things”, “Da 5 Bloods” ve “The Trial of the Chicago 7” gibi filmlerin yer aldığı 10 yapım sıralandı. Listenin ilk sırasında David Fincher imzalı “Mank” yer aldı.

Can Candan ödülünü ‘direnenlere’ adadı

SİYAD Onur Ödülleri ise oyuncu Nur Sürer ile Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Film Çalışmaları Programı Öğretim Görevlisi, belgesel sinemacı Can Candan’a değer görüldü.

Candan ödül konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün Boğaziçi direnişinin 61. günü. Biraz önce Boğaziçi Üniversitesi’nde Rektörlük binasına 45. kez arkamızı döndüğümüz Üstün Ergüder Meydanı’ndan hepinize kocaman bir merhaba!”

Sevgili sinema yazarı dostlar, itiraf etmeliyim ki, bu ödülle beni çok şaşırttınız. Ben daha ne yaptım da böyle bir Onur Ödülü’nü hak ettim diye düşündüm. Tabii ki çok mutlu oldum, onur duydum. Hele de Türkiye’de sinemaya bunca emek vermiş sevgili Nur Sürer ile bu ödül vasıtasıyla yan yana durabilmek büyük bir onur benim için. SİYAD’a çok çok teşekkür ediyorum. Benim için çıtayı yükselttiniz, şimdi bu ödülün hakkını verebilmek için daha da çok çalışmam gerekecek.

Biz belgeselciler hak mücadelelerini, direnişleri ve direnen insan hikâyelerini pek severiz. Bu hikâyeler daha güzel bir dünyanın mümkün olduğunu bize gösterip ümidimizi tazeler, bize güç verir. Bu kıymetli ve anlamlı ödülü de Boğaziçi Üniversitesi’nde ve Türkiye’nin her üniversitesinde farklı şekillerde direnen tüm dostlar adına kabul ediyorum.

Hep birlikte daha nice direniş hikâyesi anlatan filmlerde buluşmak üzere! İyi ki sinema yazarları var, iyi ki SİYAD var.”

Zeynep Ünal ödülünü Boğaziçili öğrencilere adadı

Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi Genel Koordinatörü Zeynep Ünal, 27. İFSAK Kısa Film Festivali’nde Sinema Emek Ödülü’ne değer görüldü.

İFSAK’tan yapılan açıklamada, Ünal’ın, “Türkiye sinemasının son 20 yılında, Ankara Uluslararası Film Festivali, Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali ve Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi (MAFM) çatısı altında istikrarla sürdürdüğü fark yaratan çalışmaları ile Türkiye’de film festivali kültürünün gelişmesine, kısa filmin kurumsallaşmasına ve saygınlık kazanmasına, gerçekleştirdiği yayınlar, paneller ve eğitimlerle sinemamızın nitelikli sinemacılar ve sinefiller kazanmasına değerli katkılar sunduğu için” ödüle değer bulunduğu belirtildi.

Zeynep Ünal, “Bu ödülü 4 Ocak 2021’den bu yana bir ülkenin geleceği için direnen, yan yana duran, vazgeçmeyen, aşağı bakmayan Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerine ve tutuklanan, ev hapsinde olan, her gün Güney Meydan’da mücadeleye devam eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine adıyorum” ifadelerini kullandı.

53. SİYAD Ödülleri

En İyi Film: “Nasipse Adayız”

En İyi İlk Film: “Nuh Tepesi”

En İyi Yönetim: Ercan Kesal / “Nasipse Adayız”

En İyi Senaryo: Ercan Kesal / “Nasipse Adayız”

En İyi Kadın Oyuncu Performansı: Cemre Ebüzziya / “Kronoloji”

En İyi Erkek Oyuncu Performansı: Ali Atay / “Nuh Tepesi”

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Performansı: Selin Yeninci / “Nasipse Adayız”

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Performansı: İnanç Konukçu / “Nasipse Adayız”

En İyi Görüntü Yönetimi: Federico Cesca / “Nuh Tepesi”

En İyi Müzik: Can Demirci / “Bina”

En İyi Kurgu: Yorgos Mavropsaridis / “Nuh Tepesi”

En İyi Sanat Yönetimi: Ufuk Bildibay / “Bina”

En İyi Fantastik Film: “Bina”

En İyi Orta-Uzun Metraj Belgesel: “Mimaroğlu”

En İyi Kısa Metraj Belgesel: “Silivri’den Mektuplar” (Letters from Silivri)

En İyi Kısa Film: “Büyük İstanbul Depresyonu”

Onur Ödülleri: Nur Sürer, Can Candan

Emek Ödülü: “Ali Koçoğlu”

En İyi Yabancı Film: “Boyalı Kuş” (The Painted Bird) / Bir Film (ithalatçı)

Çevrimiçi En İyi Film: “Mank” / Netflix (çevrimiçi platform)

Zeynep Ünal hakkında:

Zeynep Ünal, Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nin (MAFM) 2011’den beri yönetimini üstleniyor.

MAFM, Mithat Alam tarafından Aralık 1999’da sinema bölümü bulunmayan Boğaziçi Üniversitesi’nde sinemaya ilgi duyan öğrencilere kendilerini geliştirebilecekleri bir ortam yaratmak ve fikir aşamasından üretim aşamasına kadar sinemanın farklı alanlarında yürütecekleri çalışmalara destek olmak amacıyla kuruldu.

MAFM’de dışarıya açık toplu film gösterimleri, söyleşi, panel, sunum ve atölye çalışmaları da gerçekleştiriliyor.

Can Candan hakkında:

Can Candani Boğaziçi Üniversitesi’nde 2007’den beri sinema dersleri veriyor.

Yurtiçinde ve yurtdışında gösterilen ödüllü belgesellerin yönetmeni olan Candan, aynı zamanda docİstanbul Belgesel Çalışmaları Merkezi’nin kurucuları arasında ve “Kurdish Documentary Cinema in Turkey” (Türkiye’de Kürt Belgesel Sineması, 2016) adlı kitabı da derleyenlerden biri.

Can Candan, 4 Ocak’den itibaren Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin atanmış rektöre karşı tuttuğu nöbeti videolar ve fotoğraflarla belgeliyor ve çektikleriyle direnişin görsel hafızasını oluşturuyor.

Candan’ın belgeselleri

“Boycott Coke” (1989)

“Exodus” (1991)

“Duvarlar, Mauern, Walls” (2000)

“3 Saat: bir ÖSS belgeseli” (2008)

“Benim Çocuğum” (2013)

“Nükleer Alaturka” (yapım aşamasında)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal