Boğaziçili öğrenciler: ‘Bir eserin yargılanması ifade özgürlüğüne karşı çıkmaktır’

Boğaziçili öğrenciler: ‘Bir eserin yargılanması ifade özgürlüğüne karşı çıkmaktır’

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, kayyım rektöre yönelik protestolar kapsamında Güney Kampüs’te düzenlenen bir açık hava sergisinde yer alan Kabe görseline LGBTİ+ bayrakları yerleştirmesi gerekçe gösterilerek tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi. Öğrenciler bugün Güney Kapı’da yapacakları eylem için de çağrıda bulundu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu, Boğaziçi Üniversitesi’nde sergiyi düzenleyen öğrencilerin ve Boğaziçi Direnişi’nin hedef gösterilmesinin ardından, olaya ilişkin resen soruşturma başlatmış, “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçlamasıyla gözaltına alınan dört öğrenciden ikisi tutuklanmıştı.

Olayın ardından öğrenciler bir video hazırladı. Video, Boğaziçi Direnişi hesabından şu notla paylaşıldı: “Güncel olaylara dair kamuoyundaki yanlış anlaşılmaları gidermek adına hazırladığımız bu videoda Boğaziçi öğrencileri olarak direnişimize, arkadaşlarımıza verilmeye çalışılan zarara doğrularla karşı çıkıyoruz.”

‘Tartışma konusu olan eser, diğer pek çoğu gibi anonim olarak gönderilen eserlerden biriydi’

Videoda tüm üniversite bileşenleri adına konuşan öğrenciler şunları söyledi:

“Bu kapsamda yapılan eylemlerden biri de Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen açık hava sergisiydi.

“Bu sergiye Boğaziçi’nden ve dışından, hatta yurtdışından pek çok sanatçı toplamda 300’den fazla eser gönderdi. Tartışma konusu olan eser, diğer pek çoğu gibi anonim olarak gönderilen eserlerden biriydi.

“Gönderilen eserlerin tamamı diğer pek çoğu gibi hiçbir elemeye tabi tutulmadan sergilendi.

“Barışçıl protestolarımızın amacı, en başından beri akademiye dayatılan kısıtlayıcı ve antidemokratik atamalara karşı çıkmaktır. Ve amacımız kesinlikle toplumun değerlerine saygısızlık etmek değildir. Sergi üzerinden dile getirilen hassasiyetlerin farkındayız.

“Bununla birlikte tabii ki her sanat eseri eleştiriye açıktır. Ancak bir sanat eserinin yargılanması en basit tabiriyle ifade özgürlüğüne karşı çıkmaktır.”

Öğrenciler, “Arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını, üniversitelerimizin kayyım rektörlerden arındırılmasını talep ediyoruz” sözleriyle videoyu sonlandırdı.

‘LGBTİ+fobiye, öğrenci tutuklamalarına, antidemokratik tüm uygulamalara karşı eylemdeyiz’

Boğaziçili öğrenciler ayrıca bugün saat 17.00’de Güney Kapı’da yapacakları eylem için de çağrıda bulundu.

#BundanSonrasıBizde etiketiyle duyurulan eylem çağrısında şöyle denildi:

“Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri olarak kayyum siyasetine, LGBTİ+fobiye, öğrenci tutuklamalarına, antidemokratik tüm uygulamalara karşı eylemdeyiz. Üniversite dayanışmalarını, gençlik örgütlerini, kadın örgütlerini, LGBTİ+ örgütlerini ve tüm lubunyaları, siyasi örgütleri, meslek odalarını, sendikaları, demokratik kitle örgütlerini, hocalarımızı, okulun tüm emekçilerini ve mezunları hep birlikte, omuz omuza durmaya Pazartesi 17.00’de Güney Kapıya çağırıyoruz. Hep birlikte basın açıklamamızı yapacağız. Arkadaşlarımıza ve özgürlüğe takılan kelepçeyi sökeceğiz!”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal