‘Boğaziçi Üniversitesi’nde görevler artık hep erkeklerin’

‘Boğaziçi Üniversitesi’nde görevler artık hep erkeklerin’

Boğaziçi Üniversitesi’nin atanmış rektörü Melih Bulu, iki göreve de Prof. Dr. Fazıl Önder Sönmez’i atadı. Bulu, daha önce de Prof. Dr. Naci İnci’yi birden çok göreve atamasıyla eleştirilmişti.

bianet’ten Dilek Şen’in haberine göre, Boğaziçi Üniversitesi’nin atanmış rektörü Melih Bulu’nun 5 Mart’ta rektör yardımcısı olarak atadığı Prof. Dr. Fazıl Önder Sönmez, dün Öğrenci İşleri Dekanlığı’na ve Burs Ofisi Koordinatörlüğü’ne de atandı.

Atama, yöneticilere ve bölüm başkanlarına maille duyuruldu. Bulu imzalı mailde, “Rektör Yardımcı Prof. Dr. Fazıl Önder Sönmez, 22 Mart 2021 tarihinden itibaren Öğrenci İşleri Dekanı ve Burs Ofisi Koordinatörü olarak görevlendirilmiştir” denildi.

Tek seferde iki görev

Bu atamalarla Sönmez, hem rektör yardımcılığı, hem öğrenci dekanlığı hem de koordinatörlük görevlerini almış oldu.

Sönmez’in birden çok göreve atanması, Bulu’nun, rektör yardımcılığına getirdiği ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne vekaleten atadığı Prof. Dr. Naci İnci’yi hatırlattı.

Bu görevlendirmeler, Güney Kampüs’te “Boğaziçi’ni yerli ve milli yapma çabası”, “Boğaziçi’ni Türkiyelileştirme adımı” ve “Kayyımlar hep erkek” ifadeleriyle nitelendiriliyor.

Uysal’ın istifası

Ayrıca Melih Bulu, bu atamayla toplumsal cinsiyet eşitliğini de bir kez daha gözetmedi. Zira Sönmez’in atandığı öğrenci dekanlığını, Melih Bulu atamasından önce Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden Doç. Dr. Zeynep Uysal üstleniyordu. Ancak Uysal, Bulu atamasına bir tepki olarak istifa etmişti.

Fazıl Önder Sönmez kimdir?

Makina Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Önder Sönmez, lisansını ve yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi’nde, doktorasını ise Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles’ta (UCLA) tamamladı.

Sönmez, 2003’te kurulan BURA – Boğaziçi Üniversiteliler Derneği’nin ilk disiplin kurulu üyelerinden. Derneğin 10 Ekim 2004’teki 1. Genel Kurulu’na, AKP’liler Recep Tayyip Erdoğan, Kadir Topbaş ve Burhan Kuzu da katıldı.

BURA’nın 1 Aralık 2019’da düzenlenen 15. Olağan Genel Kurulu da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop’un aralarında olduğu çok sayıda kişinin katılımıyla düzenlendi.

Sönmez, ayrıca, Boğaziçi İslam Araştırmaları Kulübü’nün (BİSAK) de danışman hocası.

Ne olmuştu?

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 Ocak’ta, 2015’te AKP’den milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu’yu Boğaziçi Üniversitesi’ne kararname ile rektör olarak atadı.

2002’de Sarıyer AKP İlçe Örgütü’nün kuruluşunda yer alan Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne atanmasına öğrenciler ve akademisyenler tepki gösterdi.

İlk defa üniversite dışından bir rektör atanmasına da karşı çıkan ve Bulu’nun “kayyım” olduğunu söyleyen öğrenciler, 4 Ocak’ta Boğaziçi Üniversitesi’nde eylem düzenledi. Polis, öğrencilere biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti. Üniversite kapısına kelepçe vuruldu.

Bulu’yu protesto eden Boğaziçi Üniversitesi’nden akademisyenler de rektör devir-teslim törenine tepki göstererek Rektörlük binasına sırt dönme eylemi başlattı.

Polis, gösterilere katılan öğrencilerin evlerini bastı. Çok sayıda öğrenci gözaltına alındı. 4 Ocak’tan beri farklı yerlerde ve şekillerde devam eden eylemlere polis her seferinde müdahale etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun resim sergisi nedeniyle LGBTİ+’ları ve öğrencileri hedef göstermesinden sonraki eylemlerde polis üniversiteye de girdi.

Boğaziçi öğrencilerine İzmir, Ankara, Samsun gibi birçok şehirden ve üniversiteden de destek geldi.Boğaziçi protestolarına katılan öğrencilerden en az 600’ü gözaltına alındı, 25’i aşkın kişiye ev hapsi cezası verildi. Tutuklanan 11 öğrenciden sekizi tahliye edildi,üç üniversite öğrencisi ise halen tutuklu.

“Kayyım rektör istemiyoruz”, “Melih Bulu istifa” diyen öğrenciler, mezunlar, çalışanlar ve akademisyenler protestolarını 4 Ocak’tan bu yana sürdürüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal