Boğaziçi Üniversitesi’nin görme engellilere hizmet veren kütüphanesi, sesli kitap okumak isteyen gönüllüler arıyor

Boğaziçi Üniversitesi’nin görme engellilere hizmet veren kütüphanesi, sesli kitap okumak isteyen gönüllüler arıyor

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM), görme engelli bireylere hizmet veren kütüphanesini genişletmek için sesli kitap okumak isteyen gönüllüler arıyor.

Sağlık raporu veya engelli kimlik kartıyla görme engelli olduğunu belgeleyen herkese hizmet veren GETEM bünyesindeki eserler, gönüllü okuyucuların katkılarıyla ve görme engellilere hizmet veren diğer kütüphanelerle işbirliği sonucu elde ediliyor.

Ağırlıklı bir şekilde Türkçe ve İngilizce yayınların olduğu kütüphanede hikâye, roman, şiir türü kitapların yanı sıra, her kademedeki eğitim kurumlarında okutulmakta olan ders malzemesi (kitap, makale, ders notu) ile kimi ders ve konferansların kayıtları ve ilave olarak bilimsel makale ve kitaplar bulunuyor.

Gönüllü okuyucu

GETEM Kütüphanesi için kitap seslendirmek isteyen gönüllülerde şu kriterlere dikkat ediliyor:

“Gönüllü okuyuculuk, tamamen bireysel ve gerçekten gönüllü olmaya dayalı bir süreçtir. O nedenle  lise ve üniversite düzeyinde sosyal sorumluluk veya benzer adlarla yapılan dersler kapsamında ödev ya da kampanya konularının gönüllü okuyuculuk olmamasını talep ediyoruz. Bize başvuran okuyucu adaylarımızın, bunu hiç bir sertifika, kredi, not ve benzeri beklentisi olmadan yapmaları ve 15 yaş altındaki kişilerin bu aşamada başvuruda bulunmamalarını çok çok önemle rica ediyoruz.”

GETEM’de kitap seslendirmek isteyen gönüllüler şuradan bilgi edinebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal