Bisikletli Sahaf, okullara ‘ekolojik kütüphane’ kuracak

Bisikletli Sahaf, okullara ‘ekolojik kütüphane’ kuracak

Rüzgâr Alper Benli ve Filiz Gülez’in yarattığı “Bisikletli Sahaf”, masal ve tohum toplamaktan gezici kütüphaneye, bugüne kadar bisiklet üzerinde, ekoloji, hayvan hakları, sürdürülebilir şehir hayatı gibi birçok konuda projeler yaptı ve bunlarla farkındalık yaratmaya çalıştı. Dünyadaki ve Türkiye’deki birçok şehri pedal pedal dolaşarak gittiklere yerlere kitap ve tüketim çılgınlığından uzak yaşam fikrini götüren Bisikletli Sahaf, şimdi de okullara “ekolojik kütüphane” kurmaya hazırlanıyor.

Kütüphanesi olmayan okullara, bisiklet üzerinde kitap taşıyacak ekip, projeyi şöyle anlatıyor:

“Okullarda kuracağımız kütüphanelere Ekolojik Kütüphane ismini vereceğiz. Çünkü kitaplar okullara bisikletle taşınacak ve bu şekilde gürültü yapmadan, fosil yakıt harcamadan, doğaya zarar vermeden öğrencilere kitaplar ulaştırılacak. Kütüphanelerin kurulmasının ardından öğrencilere Bisikletli Sahaf’ın amacı ve Ekolojik Kütüphane’nin anlamı üzerine bir sunum yapılacak.”

Bisikletli Sahaf, bu proje için üç dalda destek bekliyor. Projeye, kitap bağışlayarak, kütüphaneye ihtiyacı olan okulları bildirerek ve kitapları okullara taşırken, bisikletle onlara katılarak destek verebilebiliyor.

Destek olmak isteyenler, Bisikletli Sahaf’la internet siteleri ve Facebook hesapları üzerinden iletişime geçebilir. 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal