Birleşik Krallık’ta müzisyenler, dâhil edilmedikleri Brexit’e karşı kampanya başlattı

Birleşik Krallık’ta müzisyenler, dâhil edilmedikleri Brexit’e karşı kampanya başlattı

Birleşik Krallık’ta pek çok müzisyen ve grup, hükûmetin Brexit anlaşmasını yeniden değerlendirerek sanatçılara da olanak sunulmasını talep eden bir kampanya başlattı.

Birleşik Krallık, 1 Ocak 2021’de resmî olarak Avrupa Birliği’nden ayrılacak. Hükûmetin 24 Aralık’ta tamamladığı anlaşmayla birlikte bazı endüstrilerde çalışan vatandaşların AB ülkelerine girişi vizesiz olarak sağlanabilecek. Ancak bu anlaşma, Birleşik Krallık vatandaşı müzisyenlere herhangi bir kolaylık sağlamıyor.

Brexit’le birlikte, Avrupa turnesi yapmak isteyen sanatçıların çalışma izni ve vize alabilmek için yüklü miktarda para ödemeleri gerekecek. Kalabalık ekiplerle birlikte seyahat eden birçok müzisyenin bu masrafların altından kalkamayacağı düşünülüyor.

Aralarında Tim Burgess, Graham Coxon, Spector, Declan McKenna, Nadine Shah, GRACEY, Shame, Frightened Rabbit, Sleaford Mods, Nothing But Thieves’in bulunduğu birçok müzisyen ve grup, Birleşik Krallık hükûmetinin anlaşmayı yeniden ele alması için bir kampanya başlattı. Avrupa ülkelerine ücretsiz seyahat edememeleri durumunda turne yapma ihtimallerinin büyük ölçüde azalacağını belirten sanatçılar, Birleşik Krallık müzik endüstrisinin 2019 yılında ülke ekonomisine 5.8 milyar pound katkıda bulunduğunu da vurguladı.

Sosyal medya üzerinde birçok sanatçı kampanyaya destek vermeyi sürdürürken, halktan da ilgi büyük. Kampanyayı imzalayan kişi sayısı 100 bini bulursa kararın parlamentoda tartışılması gündeme geleceği söylenmişti. Bu sayı kısa sürede 150 bini aştı ve yükselmeye devam ediyor. Anlaşma değişmeden yürürlükte kalırsa, müzisyenlerle birlikte birçok yayıncı, oyuncu ve sporcu da ciddi sorunlarla karşılaşacak gibi duruyor.

 

Kaynak: Bantmag.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal