Bir sanat koleksiyoneri olarak David Bowie

Bir sanat koleksiyoneri olarak David Bowie

David Bowie’nin usulca topladığı ve aralarında Damien Hirst ve Henry Moore’un da işlerinin yer aldığı sanat koleksiyonu, satışa çıkarılmadan önce ilk kez sergilenecek.

Tasarıma dair ilgi alanlarını yansıtan yüzden parça mobilyanın da dahil olduğu tüm koleksiyon Kasım ayında mezata düşecek. Toplam meblağın on milyon pound (yaklaşık kırk milyon lira) olacağı tahmin ediliyor ancak takıntılı Bowie hayranları düşünüldüğünde, bu miktar çok daha yükseğe çıkabilir.

Ocak ayında vefat eden sanatçı, teknik üniversitede sanat ve tasarım okudu ve bir keresinde “takıntılı ve bağımlı” bir biçimde sanat satın aldığını itiraf etmişti ancak bu takıntının boyutu ön görülemedi. Ailesi, koleksiyonu saklayacakları bir alana sahip olmadıkları gerekçesiyle sattıklarını söyledi.

Bowie işleri sessiz ve gizli bir biçimde, çoğunlukla sanatçıyla birebir iletişime geçerek aldı. Yedi büyük tek renkli tablosu Bowie tarafından satın alınan John Virtue, Bowie’nin yatırım amacıyla değil ancak zevki için stüdyosunu görmek istediğini söyleyen bir telefon aldığında çok şaşırdığını ifade etti.

Bowie’nin koleksiyonun satılacağı Sothbery müzayede evinin yöneticilerinden Oliver Barker, Bowie’in koleksiyonundaki tüm isimler kadar büyük bir yaratıcı olduğunu söyledi: “Eklektik, yazılmamış, hafife alınmış: David Bowie’nin koleksiyonu 20. yüzyılın en büyük yaratıcı ruhlarından birinin kişisel dünyasına benzersiz bir bakış sağlıyor.”

Özellikle 20. yüzyıl Britanya sanatı alanında zengin olan koleksiyon, Damien Hirst’ün ustalıkla renklendirilmiş iki “fırıldak” tablosu ile birlikte, Frank Auerbach, Stanley Spencer, Patrick Caulfield, Peter Lanyon ve Graham Sutherland’in işlerini içeriyor. Bowie bir keresinde Auerbach’ın üzerinde yoğun bir biçimde çalışılmış, neredeyse heykelsel tabloları için, “Aman Tanrım, evet. Müziğimin bunun görüldüğü gibi duyulmasını istiyorum,” demişti.

Sergi, üç günlük açık arttırmadan önce ilk kez Londra’da sergilenecek, ardından Los Angeles, New York ve Hong Kong’u ziyaret edecek.

Bowie’nin sanata olan ilgisi, koleksiyonculuktan çok daha ileri gidiyor. Bowie, tüm kariyeri boyunca resim yaptı ve resimlerden büyülendi; ölümünden aylar önce yayımladığı son şarkıları ve albümünü de dahil olmak üzere, sahne kostümlerinden albüm kapaklarına ve videolara, işlerinin görsel temsiline önem verdi.

1998 yılında “Modern Painters” dergisinin editör kadrosuna davet edildi ve dergi için Jeff Koons, Hirst ve Tracey Emin gibi sanatçılarla söyleşiler gerçekleştirdi. Andy Warhol ile defalarca bir araya geldi ve Julian Schnabel’in Basquit’ın hayatını anlattığı 1996 yılında filminde Warhol’u canlandırdı.

Bowie 1998 yılında, muazzam bir yeteneğe ve trajik bir kadere sahip Nat Tate isimli bir sanatçı kimliği yaratarak sanat dünyasını işletti. 1 Nisan’ın arifesinde, Koons’un Manhattan’daki stüdyosunda muhteşem bir parti düzenleyerek, Tate’in biyografisini anlatan ve yeni çıkan kitabın tanıtımını yaptı. O gece partiye katılan pek çok konuk Nat Tate’in ismini daha önce duymadıklarını utanarak itiraf etti. Kitabın Bowie’nin roman yazarı arkadaşı William Boyd tarafından yazıldığı ve Tate’in tamamen kurgusal bir karakter olduğu düşünüldüğünde bu çok da şaşırtıcı bir durum değildi.

Bowie’nin koleksiyonunda St Ives sanat okulundan eserler ve aralarında sessiz ve hüzünlü ressam Harold Gilman ve Leon Kossoff, David Bomberd gibi döneminde çok moda olmamış, 20. yüzyılın başı ve ortasından Britanyalı sanatçıların işleri mevcut.

Sothbery’de modern ve savaş sonrası Britanya sanatı uzmanı olarak çalışan Simon Hucker, Bowie’nin kişisel bir bağlantı kurduğu ve kendisini etkileyen ve ilham veren sanatçıların işlerini aldığını söyledi: “Bu durum onu özellikle erken ve orta dönem 20. yüzyıl Britanya sanatına ve dolayısıyla evine yönlendirdi.”

Tablolar, çizimler, baskılar, fotoğraflar ve heykellerin yer alacağı üç günlük satışta, güncel Afrikalı parçalar ve örneğin Viyana’daki Gugging psikiyatri kliniği hastalarından oluşan “Gugging Grup”un terapisel sanat çalışmalarının da dahil olduğu “Outsider art” (geleneksel sanatın dışında kalan yapıtlar) işleri mevcut. Bunun yanında, Amerikalı büyük grafiti sanatçısı Jean-Michel Basquiat’ın “Air Power” işi de koleksiyona dahil. Koleksiyonda yer alan mobilyalar arasında ise, tasarım kolektifi Memphis Milano’ya ait parçalar bulunuyor.

Bowie’nin varislerinin sözcüsü, şöyle dedi: “David’in sanat koleksiyonu tamamen kişisel ilgileriyle oluşturulmuş ve tutkuyla derlenmiş. Aile kişisel öneme sahip bazı parçaları saklayacak olsa da, artık onun hayranlık duyduğu sanat eserleri ve nesneleri takdir edip satın alma fırsatını başkalarına vermenin zamanı geldi.”

Kaynak: The Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal