Bir kadının kendiyle yüzleşme hikâyesi: ‘Mirasçılar’ gösterimde

Bir kadının kendiyle yüzleşme hikâyesi: ‘Mirasçılar’ gösterimde

Bu hafta biri yerli, dördü yabancı, beş film gösterime giriyor.

Haftanın öne çıkan yapımı, Paraguay’lı yönetmen Marcelo Martinessi’nin ilk uzun metrajı “Mirasçılar” filmi. Ana Brun, Margarita Irun ve Ana Ivanova’nın başrolleri paylaştığı filmde, lezbiyen bir çiftin yaşamlarına değiniliyor. Dışa dönük ve ilişkinin despot karakteri Chiquita ile sesiz, sakin ve sadece resim yapmaktan hoşlanan Chela, maddi sıkıntıya düşünce  eşyalarını satsalar bile durumu iyileştiremezler. Chiquita hapse girince, Chela hem yalnız hem de kendini idame ettirmek durumunda kalır.  Para kazanmak için taksiciliğe başlayan Chela bu sırada Angy ile tanışır. Chela bu tanışmayla kendini sorgulama yolculuğuna çıkar.

“Mirasçılar”daki performansıyla Ana Brun, 68. Berlin Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü alırken, yönetmen Marcelo Martinessi “Alfred Bauer” ödülüne değer görüldü. Bununla beraber FIPRESCI ve queer temalı filmlerin yarıştığı Teddy Ödülleri’nde, “Teddy Readers” ödüllerini aldı.

 

Kings

Gerçek bir olayın işlendiği “Kings”de, Afrikalı kökenli ABD vatandaşı Rodney King’in linç edilmesi ve onu linç eden polislerin serbest kalmasıyla 1992 Los Angeles direnişi konu ediniyor.

2015 yılında çektiği “Mustang” filmiyle Oscar’a aday olan Deniz Gamze Ergüven’in yönetmenliğini üstlendiği “Kings”, Oscar ödüllü Halle Berry ve Daniel Craig’in performanslarıyla şekilleniyor.

 

El Royale’de Zor Zamanlar

Geçmişlerini hatırlamaktan çekinen yedi yabancı,  bir şekilde El Royale Oteli’nde bir araya gelir. Birbirlerinden ve kendilerinden sakladıklar sırlarla dolu geçmişleri, burada kendilerini kurtarabilmeleri için tek şanstır. Gerilim dolu bir yüzleşme gecesi, El Royale’de.

Yönetmenliğini Drew Goddard’ın üstlendiği filmde, Marvel dünyasının “Thor”u Chris Hemsworth, Oscar ve Altın Küre ödüllü Jeff Bridges, Cynthia Erivo, Dakota Johnson ve iki Altın Küre ödüllü Jon Hamm başrolleri paylaşıyor.

 

Uzun Kâbus

Genellikle çocukları hedef alan korkutucu hayali karakter Slender Man’dan yola çıkarak kurgulanan filmde, Massachusestts’in küçük bir kasabasındaki bir grup çocuğun Slender Man efsanesinin olmadığını kanıtlamak için yaptıkları ayin ve sonrasındaki olaylar işleniyor. Gruptan bir kızın ilginç kayboluşu üzerine Slender Man’a kurban gittiği yönündeki şüpheleri arttıyor.

Sylvain White’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Joey King, Julia Goldani Telles ve Annalise Basso yer alıyor.

 

Yol Arkadaşım 2

“Yol Arkadaşım”ın devam filmi olan “Yol Arkadaşım 2”, Şeref ve Onur’un macera, aksilik ve aşk dolu turne macerasını anlatıyor. Son bir yılda hem iş hem de ev arkadaşı olan ikili, Şeref’in müzik kariyerine atılmasıyla yeni bir yola girer. Onur, Şeref’in menajerliğini yapmaya çalışsa da çok başarısızdır ve eski işine geri dönmeye karar verir. Bunun üzerine Şeref, bir turne ayarlayarak Onur’a sürpriz yapar ve yolculuk başlar.

Filmin yönetmenliğini, ilk filmde olduğu gibi Bedran Güzel üstleniyor. Başrollerdeki Oğuzhan Koç ve İbrahim Büyükak’a, Ezgi Eyüboğlu, Kadir Polatçı ve Olgun Toker eşlik ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar