Bir fotoğraf dünyayı değiştirebilir mi?

Bir fotoğraf dünyayı değiştirebilir mi?

Almanya’nın en çok okunan gazetelerinden Bild, bugünkü baskısında DHA muhabiri Nilüfer Demir’in, üç yaşındaki Aylan Kurdi’nin cansız bedenini görüntülediği tarihi fotoğrafa yer verdi ve “Sadece bir fotoğraf dünyayı değiştirebilir mi?” manşetini attı. Haberde dünya gazetecilik tarihine geçen ve unutulmayan diğer fotoğraflar da sıralandı.

– 1970 yılında dönemin Almanya Başbakanı Willy Brandt Polonya’nın başkenti Varşova’da, İkinci Dünya Savaşı sırasında binlerce Yahudi’nin ölüm kamplarında götürüldükleri yere dikilen bir anıtın önünde diz çöküp Almanlar adına özür dilerken…

– 1989 yılında Çin’in başkenti Pekin’deki Tiananmen Meydanı’ndaki öğrenci eylemine ordunun kanlı bir şekilde müdahale ettiği olaylarda, Associated Press muhabiri Jeff Widener tarafından çekilen bu karedeki meçhul protestocu sembol haline gelmişti.

– Bir başka Associated Press muhabiri Nick Ut’a Pulitzer Ödülü kazandıran fotoğraf… 1972 yılında Vietnam’da Napalm bombardımanından kaçan çocuklar…

– 1962’de Berlin Duvarı’nı aşarak Batı Berlin’e geçmeye çalışırken Doğu Alman askerlerince vurulan 18 yaşındaki işçi Peter Fechter’ın taşındığı an… Bu kare, Soğuk Savaş dönemindeki acımasızlığın sembolü olarak hafızalara kazındı.

– 1993’te Sudan’da Kevin Carter tarafından çekilen bu kare, Güney Afrikalı foto muhabire Nisan 1994’te Pulitzer Ödülü kazandırdı. Ancak peşinde akbaba olan küçük kızı kurtarmak yerine fotoğraf çekmekle suçlanan Carter, ödülü aldıktan yaklaşık üç ay sonra, 33 yaşındayken intihar etti.

Kaynak: Radikal

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal