Bir feministin gözünden başka bir Filistin

Bir feministin gözünden başka bir Filistin

1948 yılındaki Nakba’nın (Büyük Felaket), yani Filistin’in işgali ve bu topraklarda İsrail devletinin kurulmasının ardından Filistin halkı parçalandı. Göçe zorlananlar dünyanın dört bir yanındaki Filistin diasporasını oluştururken bir kısmı Gazze ve Batı Şeria’da yaşamaya, küçük bir kısmıysa İsrail vatandaşı olarak İsrail topraklarında kimliklerini sürdürmeye başladı. Kırk Sekiz Arapları da denilen bu insanlar belki de Filistinlilerin en az tanınan, en az bilinen kesimini oluşturuyor.

Filistinli feminist yazar Hulûd Hamis’in “Hayfa’nın Kırık Parçaları” adlı ilk romanı Hayfa’da yaşayan İsrail vatandaşı olan bir genç kadını anlatıyor.  Hıristiyan kökenli bu kadın aracılığı yazar romanında Filistin halkının ve Filistin kimliğinin farklı bir yüzünü göz önüne seriyor.

feminist2Romanın yazarı Hamis de Hayfa’da hayatını sürdürüyor ve feminist bir kurumda çalışıyor. Hayfa’da, yani işgal altındaki Filistin’de geçen ilk romanında, bu şehrin canlı hayatı içinde hem Filistin kimliğine dair sorunlara hem de aşk, cinsellik gibi birçok karmaşık konuya feminist bir bakış açısıyla yaklaşıyor.

Yayınevinin aktardığına göre, “Hayfa’nın Kırık Parçaları” birçok kaynakta, Filistin kimliği üzerine yazılmış en önemli eserlerden biri olarak tanımlanıyor.

“Hayfa’nın Kırık Parçaları” Güldünya Yayınları tarafından Türkçeye kazandırıldı. Roman daha önce İtalyancaya çevrilmişti.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal