Bill Cosby mağdurları: Tecavüz davalarında zamanaşımı uygulanmasın

Bill Cosby mağdurları: Tecavüz davalarında zamanaşımı uygulanmasın

Oyuncu Bill Cosby’ye yönelik tecavüz suçlamalarının yankısı hâlâ sürüyor. Geçtiğimiz cumartesi yaklaşık 60 kişilik bir eylemci grubu, Bill Cosby’nin Hollywood Şöhretler Yolu’ndaki yıldızının üstünde buluşarak, Cosby’yi yargılanmaktan koruyan yasaları protesto etti. “Adaletin zamanaşımı olmaz” ve “Utan Bill!” yazılı pankartlar taşıyan grup, Kaliforniya’nın zamanaşımı kanunlarının değişmesini talep ediyor.

Kaliforniya’da tecavüz ya da cinsel taciz kurbanlarının, saldırganı hakkında şikâyetçi olmak için 10 yılları var, aksi halde dosya düşüyor. Çoğu kurbansa utanç ya da korku nedeniyle şikâyetçi olmadan önce uzun bir süre bekliyor. Protestoyu gerçekleştiren EndRapeSOL isimli grup tecavüz davalarında zamanaşımının tamamen kaldırılması yahut bu sürenin 30 yıla çıkarılması için mücadele ediyor. 

Lili Bernard, “The Cosby Show” sekizinci ve son sezonunda misafir oyuncu olmak için hazırlandığı sırada Bill Cosby’nin tecavüzüne uğradığını söylüyor. Protestoda Bernard, Cosby’nin kendi vücudundaki spermi temizlemek için kullandığı suyu sembolize etmesi amacıyla Cosby’nin yıldızına bir bardak su döktü: “Su benim için tetikleyici zira ne zaman duş alsam, Bill Cosby’nin beni bileğimden tutup yatağa sürüklediği ve benim hareket edemediğim o anı hatırlıyorum. Yeniden kurban edilişimize ek olarak baş ettiğimiz travmalar bunlar.” 

Bill Cosby’nin cinsel şiddet uyguladığı kadınların (Ekim 2015 itibariyle toplam 57 kişi) neredeyse hepsi, haberleri olmadan aldıkları uyuşturucu ilaçların etkisinde olduklarını ve direnemediklerini söylüyor. 

1970 yılında Cosby tarafından tecavüze uğrayan Victoria Valentino, neden daha önce suçlama yapmadığını şöyle açıklıyor: “Üstüne konuşmak, tek bir kelime etmek bile yıllarımı aldı. Bir biçimde sizin suçunuz olduğunu, yeterince güçlü olmadığınızı düşünüyorsunuz. 73 yaşındaki halim bile hâlâ, bugünkü aklıma sahip olmadığım, onu itip ‘Hayır’ diyecek güce ve dirayete sahip olmadığım için 26 yaşındaki halimi suçluyor.” 

Bill Cosby’nin kendisine cinsel şiddet uyguladığını açıklayan kadınların sayısı halen artmakta. Bill Cosby’nin fahri diploma sahibi olduğu 60 üniversiteden çoğu diplomaları iptal etti, bir kısmı ise süren davaların sonuçlanmasını bekliyor.

Kaynak: Vice

Hazırlayan: Haziran Düzkan 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal