Bilim insanı Betül Kaçar, NASA ekibine kabul edildi

Bilim insanı Betül Kaçar, NASA ekibine kabul edildi

Astrobiyoloji, moleküler biyoloji ve evrim alanlarında çalışmalarını sürdüren bilim insanı Betül Kaçar, NASA’nın evrendeki yaşam izlerini araştırmak için kurduğu ekine kabul edildi.

Astrobiyoloji alanında öğretim üyesi olan Betül Kaçar, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla NASA’nın evrendeki yaşamın izlerini araştırmak için yeni kurulan ekibine kabul edildiğini müjdeledi. Kaçar, şunları yazdı:

“Güzel bir haber. Kelimelere dökmekte zorlanıyorum, ama şöyle: Evrende yaşamın izlerini araştırmak için oluşturulan yeni bir NASA ekibine kabul edilmişim. Bu seneye ufak bir sağlık sorunuyla başladım, ilaç gibi geldi bu haber sabah sabah. Her şeyin başı sağlık diyerek bitireyim.”

https://twitter.com/betulland/status/1217849996378140672?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1217849996378140672&ref_url=https%3A%2F%2Ftr.sputniknews.com%2Fbilim%2F202001171041083230-turk-bilim-insani-betul-kacar-evrende-yasamin-izlerini-arastirmak-icin-olusturulan-nasa-ekibine%2F

Arizona Üniversitesi öğretim üyesi olan Kaçar, NASA’dan burs alan ilk Türkiye vatandaşı olmuştu.

Betül Kaçar hakkında:

Marmara Üniversitesi’nde kimya okudu. Daha sonra Howard Hughes Medical Institute’a başvurdu ve burada biyomoleküler kimya doktorasını tamamladı.

2012 yılında Harvard Üniversitesi’ne katılarak, Organizma ve Evrimsel Biyoloji Departmanı’nda görev aldı.

2017 yılında Arizona Üniversitesi’ne geçiş yaptı, burada da Moleküler ve Hücre Biyolojisi ve Astronomi alanında doçent olarak çalıştı.

Kaçar’ın ayrıca Tokyo Teknoloji Enstitüsü Earth-Life Science Institute’ta da doçent unvanı bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar