Bienal açılışında Osman Kavala için eylem

Bienal açılışında Osman Kavala için eylem

Sanat ve iş dünyasından pek çok kişinin katıldığı açılış resepsiyonunda Kavala’nın resminin yer aldığı tişörtleri giyen, çantaları takan sanatçılar, Kavala için alkış tuttu ve özgürlük talebinde bulundu.

16. İstanbul Bienali’nin dün gece Fransız Sarayı’ndaki açılış resepsiyonunda 1 Kasım 2017’den bu yana tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’ya destek eylemi yapıldı. Sanat ve iş dünyasından pek çok kişinin katıldığı kokteylde Osman Kavala’nın resminin yer aldığı tişörtleri giyen, çantaları takan grup, Kavala için alkış tuttu ve özgürlük talebinde bulundu.

Önceki gün de Koç Vakfı’na bağlı İstanbul’un çağdaş sanat müzesi Arter’in açılış davetinde Kavala’nın resminin yer aldığı tişörtleri giyen ve çantalar takan sanatçılar, “Kavala’ya Özgürlük” eylemi yapmıştı.

Arter

Sanatçılar ve kültür sanat kurumlarında çalışanlar, tutukluluğundan bu yana Osman Kavala ile ilgili çeşitli dayanışma eylemleri düzenledi. Pek çok kere Silivri önüne gidip pankart açtılar. Depo’da Vardiya etkinliği düzenlediler. Toplu fotoğraf çekimlerine katıldılar. Her iki mahkemeyi de takip ettiler.

İstanbul’un sanat sezonunun açılışında, Osman Kavala’nın haksız tutukluluğunu gündeme getirmek üzere, onun hapiste olduğu için katılamayacağı ilk bienal haftasında açılışlarda giyilmesi ve takılması için gömlek, tişört ve çantalara stencil baskılar yaptılar. Amaçlarının normalde bu açılışlarda olması beklenen Osman Kavala’nın yokluğuna dikkat çekmek olduğunu belirten ve “Onsuz çok eksiğiz” diyen sanatçılar, “Sezon başlıyor, biz bu açılışlarda bir araya geliyor sohbet ediyoruz ama normal olmayan bir durum var, büyük bir haksızlık, adaletsizlik var” dediler. Öte yandan Fransız Sarayı’ndaki açılışta pek çok kişi Osman Kavala’yı en son bir önceki bienal açılışında, yani 2017 Eylül’ünde gördüğünü ifade etti.

Sanatçılar ve kültür sanat kurumlarında çalışanlardan oluşan grup, farklı açılışlara stencil baskılı gömlek, tişört ve çantalarla gidip bunların fotoğrafını sosyal medyada paylaşarak ve spontan bir şekilde Arter ve Bienal açılışlarında yan yana gelerek, Osman Kavala’nın yokluğuna dikkat çekmeyi amaçladı.

Anadolu Kültür başta olmak üzere kültür alanında çalışmalar yürüten Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı, insan hakları aktivisti, iş insanı Osman Kavala, 18 Ekim 2017’de gözaltına alınmıştı. 1 Kasım 2017’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ifade alınmaksızın tutuklamaya sevk edilmiş, İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından TCK’nin 309 ve 312. maddelerinde düzenlenen suçlardan tutuklama kararı verilmişti.

 

Kaynak: Bianet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal