Beyoğlu Sineması için dayanışma vakti

Beyoğlu Sineması için dayanışma vakti

12 Haziran’da mali sebeplerle kapanacağını duyuran Beyoğlu Sineması, bugün bir basın toplantısı düzenleyerek müdavimlerini sevindirecek haberler paylaştı.

Sinemanın ortaklarından Baha Serter, sinema yazarı Cem Altınsaray ve filmloverss.com sitesinden Utku Ögetürk’ün katıldığı basın toplantısında, sinemanın borcunun kapatılması ve varlığını sürdürmesi için başlatılan kart projesi tanıtıldı. Oyuncu Defne Halman, kartların sunumunu yaptı.

Yaklaşık 15 günlük yoğun bir çalışmanın sonucunda hazırlandığı ifade edilen kart projesi kapsamında, dört adet kart satışa sunuldu. Sadece öğrenci kimliği ile 100 lira karşılığında alınabilen kart, bir yıl boyunca on film izleme hakkı sağlayacak. Öğrenci olmayanlar için ise 250 lira (15 film) ve 500 liralık (30 film) kartları edinmek mümkün. 1000 liralık kart edinenler ise, Altınsaray’ın deyimiyle “adeta salonda kendilerine ait bir koltuğa sahip olacak” ve yıl boyunca sınırsız film izleyebilecek.

Kart sahipleri aynı zamanda Beyoğlu’ndaki kimi mekânlarda yüzde 20’lik bir indirim kazanacak.

Ögetürk bu çalışmayla birlikte sadece Beyoğlu Sineması’nı değil, bağımsız sinema ve sinema yazımını da desteklemeyi umduklarını belirtti. Beyoğlu’ndaki dönüşümün bir domino sistemi şeklinde geliştiğini, bu sistemin bozulmasıyla başka mekânların da kurtarılabileceğini umduğunu söyleyen Ögetürk “Beyoğlu Sineması’nı Avrupa ve dünyada imrendiğimiz sinemaların standardına ulaştırmak istiyoruz” dedi.

Altınsaray, sinemayı desteklemek isteyenlere şöyle seslendi: “Bu kartı aldığınız zaman lütfen vazifenizi yapmış hissedip kenara çekilmeyin. Tıpkı bizim gibi sahiplenin, arkadaşlarınıza satmaya çalışın, sosyal medyadan paylaşın”

1989 yılından beri faaliyet gösteren Beyoğlu Sineması, altı ortakla birlikte kuruldu. Serter süreci şöyle anlattı: “28 yıl önce hayallerimizi, sinema sevgimizi birleştirdik. Amacımız farklı renklerden, kültürlerden, dillerden filmler oynatmaktı. 28 yıl boyunca altı kişi ve çalışanlarla bu hizmeti vermeye çalıştık. Uykusuz gecelerin arkasından 30 Haziran’da acı çeke çeke kapatacağız duyurusunu yaptık. Devam edemez hale gelmiştik.

Bugün gerçekten umutluyum. O gün yıllardır tanıdığımız Cem Altınsaray buraya ve sinemaya olan sevgisiyle bir hareket başlattı. Sonra görüşmelerimiz oldu. Sizlerle birlikte sanıyorum bu sinema açık kalacak. Söylediğimiz tarz filmleri seyretmeye devam edeceğiz. Başarılı olursak, biz eski kurucular olarak şirketi Utku ve Cem arkadaşlarımıza devredeceğiz. Başarılı olacaklarına da yürekten inanıyorum.”

Beyoğlu Sineması, 2013 yılında benzer nedenler nedeniyle kapanma noktasına gelmiş, Başka Sinema’nın desteğiyle geri kazandırılmıştı.

Yeni kartlar, sinemadan ya da sinemanın internet sitesinden alınabilir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal