Betonla restore edilen 700 yıllık Yıldızlı Han dökülüyor

Betonla restore edilen 700 yıllık Yıldızlı Han dökülüyor

Muş Belediyesi’nin, 700 yıllık tarihe sahip olan Yıldızlı Han’da beton ve badanayla restore ettiği bölümler dökülmeye başladı.

AKP yönetimindeki Muş Belediyesi, kentin en önemli tarihi mekânlarından biri olan Yıldızlı Han’nın restore edilmesi için 2016 yılında karar aldı. Kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasının ardından restorasyon için hazırlanan proje Van Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü’ne sunuldu. Projenin onay almasının ardından Doğu Anadolu Projesi’ne (DAP) “Tarihi Değerlerin Ortaya Çıkarılması” kapsamında yapılan başvurudan yüzde 50’lik hibe çıktı. Sonrasında 900 bin TL ihale ile tarihi handa bulunan 16 dükkân ve dış cephenin üst katında restorasyon çalışması başlatıldı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Dindar Karataş’ın haberine göre, hanın dış cephesinin üst kısmı, tarihi dokusu da bozularak beton ve badanayla restore edildi. Han içerisindeki avlu ve dükkânların duvarları da benzer şekilde restore edildi.

Halen kullanılmayan dükkânlarda restore edilen bölümler zamanla yıkılmaya başladı.

Yerlere saçılan beton parçalarının toplatılmaması ise dikkat çekiyor.

Yıldızlı Han hakkında:

Kentin en önemli tarihi mekânlarından olan Yıldızlı Han, 1307 yılında Miralay Seyfi Bey tarafından kesme taştan ve Selçuklu mimarisine uygun olarak yaptırıldı.

Alt katı kesme taştan üst katı kerpiçten yaptırılan ve 613 metrekare üzerine kurulu bulunan tarihi hanın geçmişte ticarethane ve otel olarak kullanıldığı belirtiliyor.

Handa toplam 52 dükkân bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal