Betin Güneş’ten ‘Kuran’da İsa’nın doğuşu’ oratoryosu: ‘Ve o konuştu’

Betin Güneş’ten ‘Kuran’da İsa’nın doğuşu’ oratoryosu: ‘Ve o konuştu’

Betin Güneş’in besteleyip yönettiği ve ilkdinletisi 5 Aralık’ta Leverkusen’de yapılan “Und Er Sprach… (Ve O Konuştu)” oratoryosu yeni yılda Bonn ve Köln’de seslendirilecek.

Oratoryo, yeni yılın ilk günleri 6 Ocak saat 19.30 Bonn Stiftskirche ve 10 Ocak saat 17.00 Köln St. Theodor’da da seslendirilecek.

Güneş, “Önümüzdeki dönemlerde Türkiye’de sahnelenmesi planlanıyor” diyerek eserin Alman seyirci ve kritikler tarafından takdir edildiğini ifade etti.

Almanya’da 1980 yılından beri yaşayan orkestra şefi ve piyanist Betin Güneş’in kilisenin isteğiyle bestelediği, İsa’nın doğuşunun Kuran tarafından tefsirini anlatan “Ve o konuştu”, doğruluktan, iyilikten, güzellikten uzaklaşan insanoğlunu müzikle insanlığa davet ediyor.

Güneş’in yaklaşık 2 senelik bir çalışmadan sonra tamamladığı eser Johann Sebastian Bach’ın Yılbaşı Oratoryosu ile iç içe yorumlanmakta. Eserde, İsa’nın doğumunun İncil tarafından anlatımı Bach’ın müziğiyle, Kuran tarafından anlatımı da Betin Güneş’in özel olarak bestelediği müziğiyle seslendiriliyor.

Oratoryo, Dionysius-Chor Krefeld ve Kantorei der Friedenskirche Krefeld koroları, Turkish Chamber Orchestra eşliğinde solistler; Jana Marie Gropp(Soprano), Ava Gesell(Mezzo-Soprano), Laçin Modiri (Tenor) ve Güneş Gürle(Bas) tarafından seslendiriliyor.

Türkiye’den katılan tek solist olan tenor Laçin Modiri, Evangelist karakteri ile konserdeki en uzun performansı gerçekleştiriyor. Eserin Bach ve Güneş gibi 2 farklı stili bir arada yansıtması ve iki ilahi dini kaynaştırıcı bir şekilde sunması sebebiyle oldukça özel olduğunu söyleyen Modiri, “Eser yorum açısından zorlayıcı ancak bir o kadar da etkileyici, böyle bir projenin dünya prömiyerini gerçekleştirmekten mutluluk duydum” dedi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal