Besteci Krzysztof Penderecki hayatını kaybetti

Besteci Krzysztof Penderecki hayatını kaybetti

“The Exorcist” ve “The Shining” gibi yapımların da müziklerinde imzası bulunan sanatçı dünyaca ünlü Polonyalı besteci Krzysztof Penderecki, hayatını kaybetti. Sanatçı 86 yaşındaydı.

Hollywood’da film müzikleri dendiği zaman akla gelen birkaç kalburüstü isim bulunuyordu. Krzysxtof Penderecki de bu isimler arasındaydı. Sanatçı “The Exorcist”, “The Shining” ve “Children of Men” gibi filmlerin müziklerine de imza atmıştı.

Webtekno’nun Hollywood Reporter’dan aktardığı habere göre, 86 yaşındaki sanatçı, uzun süren hastalıkla mücadele sürecinin ardından hayata gözlerini yumdu. Penderecki’nin bakıcısına Kovid-19 teşhisi konmuş olsa da, sanatçının ölümünün bu konuyla bir alakası olmadığı belirtiliyor.

Penderecki’nin ismi her ne kadar Danny Elfman ve Hans Zimmer gibi kadar meşhur olmasa da, yaptığı eserler pek çok kişi tarafından biliniyor. Özellikle The Shining’in soundtrackinde yer alan “The Awakening of Jacob” ve “Polymorphia” gibi eserler çok popülerdi.

“Polymorphia”nın dışında Polonyalı sanatçının en meşhur, en ilham verici eserlerinden biri de “Threnody To The Victims Of Hiroshima” olarak gösterilmişti.

Radiohead’den Greenwood ile çalışmıştı

Penderecki, yakın zamanda kendisinin uzun süredir hayranı olan, Radiohead grubu üyesi Jonny Greenwood ile birlikte çalışmıştı. Greenwood, daha önce The Guardian ile yaptığı bir röportajda Penderecki’nin müziğini canlı olarak dinlemenin oldukça heyecan verici olduğunu söylemişti.

Greenwood bu kadarla da kalmayıp “48 Responses to Polymorphia” adlı bir eser de hazırlamıştı. 86 yaşındaki Penderecki ise torununa daha önce Radiohead diye bir grup duyup duymadığını sormuştu.

86 yaşında hayata veda eden sanatçı, evli ve üç çocuk babasıydı. Sanatçının en ilham verici eserlerinden biri olan “Threnody To The Victims of Hiroshima” şuradan dinlenebilir:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal