Beş kültür sanat kurumundan tiyatroya destek projesi

Beş kültür sanat kurumundan tiyatroya destek projesi

Türkiye’nin kültür sanat alanında önde gelen kurumlarından BKM, DasDas, ENKA Sanat, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu PSM, tiyatro alanında yeni oyun üretimine destek sağlamayı amaçlayan “Ortak Yapım” projesini hayata geçirdi.

Beş kurumun girişimiyle oluşturulan proje kapsamında Türkiye tiyatrosuna 10 yeni yapım kazandırılacak.

Proje kapsamında desteklenecek oyun metinlerinden beşi, seçici kurul tarafından belirlenen oyun yazarlarına eser siparişi olarak verilecek. Kalan beş oyun metni için de açık çağrı yapılacak.

Her kurum seçtiği iki oyunun yapımcılığını üstlenecek ve seçilecek her oyun yazarına 7 bin 500 TL tutarında destek sağlayacak.

Oyunların prodüksiyon özellikleri ve oyuncu sayısı açısından sahneye kolay uygulanabilir ve turneye uygun olmasına özen gösterilecek.

Oyunların tek perdede tamamlanması ve oyun süresinin 45 dakika ile 75 dakika arasında olmasına dikkat edilecek.

Oyunların ilksahnelenişi, yapımcılığını üstlenen kurumun belirlediği bir sahnede gerçekleştirilecek.

Başvurular 1 Temmuz’da

Açık çağrıya başvurular 1 Temmuz 2020 günü saat 09.00’dan itibaren, 1 Ağustos 2020 saat 18.00’e kadar kabul edilecek. Başvuru formuna, 1 Temmuz itibarıyla ortakyapim.com adresinden ulaşılabilecek.

Başvurular sonucunda destek almaya hak kazanan beş oyun metni, 15 Eylül 2020 tarihinde yine ortakyapim.com adresi üzerinden duyurulacak.

Projenin seçici kurulu şöyle: Tiyatro sanatçısı Demet Akbağ, Zorlu PSM Programlama Yöneticisi Duygu Bayram, tiyatro sanatçısı Mert Fırat, dramaturg Beliz Güçbilmez, tiyatro eleştirmeni, akademisyen ve yazar Dikmen Gürün, ENKA Sanat Direktörü Gül Mimaroğlu, tiyatro sanatçısı Tilbe Saran ve İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz.

‘Zorlu koşullarda üretime devam’

Kurumların açıklamaları ise şöyle:

BKM CEO’su Zümrüt Arol Bekçe: “Türkiye’de kültür ve sanata yön veren, sanatı koşulsuz destekleyen beş değerli kurumu bir araya getiren ‘Ortak Yapım’ oluşumu hepimizi coşkuyla heyecanlandırıyor. Bu yıl 25. yılını kutlayan ve kendisini ‘Hayalciler Birliği’ olarak konumlayan BKM’nin varoluş misyonuyla da birebir örtüşen ‘Ortak Yapım’ projesi hiç kuşkusuz Türk Tiyatrosu’nun yeni nesil yazar yetenekleri için önemli bir buluşma oldu. Sahne sanatlarına gönül vermiş birçok yaratıcı kaleme heyecan ve ilham vereceğine inandığımız bu yeni güç birliği ile kazanan Türk Tiyatrosu ve tiyatro seyircisi olacak.”

DasDas Kurucu Ortağı Mert Fırat: “İlki gerçekleşen bu projeyle tiyatromuza hem yeni yazarlar hem de yeni metinler kazandırmanın, üretimlerimizi zor koşullar içinde olsak da devam ettirmenin ve umudu büyütmenin değerli olduğuna inanıyoruz. Heyecanımızı paylaşacak tüm yazar dostlarımıza şimdiden teşekkür ederiz. Umarız DasDas olarak bir parçası olduğumuz ‘Ortak Yapım’ seyircimize ve tiyatromuza ilham olacaktır.”

İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak: “Ülkemizin ve dünyamızın içinde bulunduğu olağanüstü koşullar altında, belki de bu ihtiyacın en çok hissedildiği dönemde, bu güçlü birlikteliğin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. İstanbul’da tiyatro alanında çalışmalar yürüten beş farklı kurumun yeni tiyatro yapıtlarının yaratılmasını desteklemek amacıyla bir araya gelmesi bize büyük bir heyecan veriyor.”

ENKA Sanat Direktörü Gül Mimaroğlu: “ENKA Sanat olarak, 30 yılı aşkın süredir farklı sanat dallarından yenilikçi örnekleri sanatseverlerle buluşturmaya devam ederken, geliştirdiğimiz çeşitli proje ortaklıkları ile sanata destek sağlıyoruz. İlk defa beş kurumu bir araya getiren ve Türkiye tiyatrosuna yeni metinler kazandıracak olan bu projede yer almaktan büyük heyecan duyuyoruz. Tiyatromuzun yeni yükselen değeri yazarlarımızın üretimine vereceğimiz bu destek, aynı zamanda oyunların prodüksiyonunu da kapsadığından, oyuncu, yönetmen ve tüm sahne ekipleri için de bir nefes olacaktır. Bu projenin tiyatromuza yeni bir ivme kazandıracağına inanıyoruz,”

Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas: “Böyle bir dönemde kırılgan bir yapıya sahip kültür sanat sektöründe tüm ilgili kurumlar olarak sık sık bir araya gelip, ihtiyaçların ve öngörebildiğimiz kadar bizi bekleyenlerin üzerinde konuşmaya başladık. Ortak Yapım, bu görüşmelerimizden çıkan çok değerli bir proje oldu. Tiyatro, yapısı itibarıyla, normal hayat düzeninde de büyük fedakârlıklarla meydana gelen bir sanat dalı. Dolayısıyla beraber atacağımız adımlara buradan başlamak istedik. Yeni yetişen oyun yazarları var; belki de seslerini hiç duymadık. Bu dönemde ise bir eser yaratma imkânı daha da az. Bu proje, pek çok oyun yazarı, yönetmen ve oyuncuya mesleklerini icra edebilmeleri için fırsat sunmuş olacak. Sektörün gelişimi için insan kaynağı yaratımı açısından da bu tür hareketleri çok olumlu buluyorum. Ortaya çıkacak eserler için şimdiden büyük heyecan duyuyorum ve dilerim ki bu ortak hareketimiz sektöre ve tüm sektörlere örnek olsun.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal