Berlin’i mesken tutan filmler Pera Müzesi’nde

Berlin’i mesken tutan filmler Pera Müzesi’nde

Pera Film, Almanya’nın önemli film müzelerinden Berlin Film ve Televizyon Müzesi işbirliğinde gerçekleştirdiği “Berlin –Yuva Denilen Şehir” başlıklı programa ev sahipliği yapıyor.

Berlin merkezli Alman film arşivi Deutsche Kinemathek’in küratörlüğünde hazırlanan film programı, 20’nci yüzyılı çalkantılar içinde geçirmiş Berlin’in 90 yıllık tarihine ışık tutuyor.

İzleyiciyi çok yönlü kentte sinematografik bir yolculuğa davet eden program kapsamında, Deutsche Kinemathek’in de kurucusu olan Alman yönetmen Gerhard Lamprech filmlerinden, Avusturyalı yönetmen Fritz Lang’in başyapıtı kabul edilen 1931 yapımı “M” filmine uzanan 9 yapım gösterilecek.

Deutsche Kinemathek, Berlin’i mesken tutan filmleri sinemaseverler ile buluşturacak olan programı şöyle tanımlıyor:

“1920’li yılların ‘altın çağ’ olduğu inanışıyla çelişen toplumsal bunalımlar, savaşın yol açtığı yıkım, duvarın inşasıyla birbirinden farklı iki şehrin doğuşu ve duvarın yıkılmasıyla birlikte yavaş yavaş tekrar birleşmesi süreçlerinde, Almanya’nın eski ve yeni başkenti olan Berlin’in görünüşü hep bir değişim içerisindeydi. Program kapsamındaki 9 film, şehir manzarasındaki değişime panoramik bir bakış sunarken, şehir sakinlerinin yaşamlarını ve mücadelelerini de yakından inceliyor.”

29 Mayıs’ta (yarın) başlayacak film programı, 3 Temmuz’a kadar sürecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal