Berlin’deki Raffael

Berlin’deki Raffael

Prusya Kültür Mirası Vakfı müzelerinden olan ve Potsdamer Platz yakınında yer alan Gemälde Galerie, bugünlerde özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Rönesans ressamlarından İtalyan Raffaello Santi’nin ya da kısa adıyla Raffael’in, ölümünün 500. yılı dolayısıyla düzenlenen bu sergide, ressamın vakfın değişik müzelerinde muhafaza edilen ve 1500-1508 yılları arasında yaptığı bilinen Madonna tabloları ve bir adet kara kalem deseni bulunuyor.

Bunlara ilaveten sergide yine Raffael’in imzasını taşıyan ve İngiltere’den getirtilen “Karanfilli Madonna” adıyla anılan başka bir tablo da var. Tablo, National Gallery London tarafından 2004 yılında satın alındığından beri ilk kez bu sergi nedeniyle İngiltere dışına çıkartılmış. Ayrıca Karl Friedrich Schinkel’in,Raffael’in “Madonna Colonna” adlı tablosu için tasarladığı çerçeve ve bu çerçevenin eskizleri de sergileniyor.

Raffael’in 500. ölüm yıl dönümü anma etkilikleri 27 Şubat’ta açılacak gravür sergisiyle devam edecek.

Peki kimdir bu Raffael?

İtalyan Rönesans’ının en önemli ressamlarından biri olan Raffael, 1483 yılında Urbino’da doğdu.

Umbria bölgesinin Perugia kentinde ve meşhur ressam Pietro Perugino’nun atölyesinde ressamlık öğrenimine başladı. 1504 de Floransa’ya gitti ve Leonardo da Vinci, Michelangelo gibi ustaların izlerini sürdü.

Atina Okulu

1508 de Papa II. Julius’un daveti ile Floransa’dan ayrılarak Roma’ya gitti. Vatikan’da önce saray ressamı sonra da mimar olarak görev yatı. Burada sarayın papalık dairelerini süsleyen devasa boyutlardaki resimleri ve ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği duvar fresklerinden biri olan Atina Okulu’nu yaptı.

1520 yılında çok genç yaşta hayata veda eden Raffael, kendi isteği üzerine Pantheon’a gömüldü.

Sanat tarihçilerine göre Raffael dendiğinde ilk akla gelen onun Madonna tablolarıdır. Yaklaşık 20 yıl süren ressamlık hayatında Rönesans döneminin ruhuna uygun olarak onlarca Madonna resmetmiştir Raffael. Bu tablolar dünya genelinde 20’den fazla müzede sergilenmekte. Kopyalanan Madonna tablolarının sayısını kestirmek ise güç.

Pantheon

Sergide yer alan “Madonna Solly” adlı tablonun Prugia’da ve 1502 yılında yapıldığı düşünülüyor. Bu tabloda Raffael, İsa’nın annesini elinde bir kitap ile resmetmiş.[1]

1502 yılından bir başka tabloda ise bu kez Meryem ve çocuk İsa, Aziz Hieronymus ve Aziz Franziskus ile resmedilmiş. Bir vakitler Roma’daki Borghese koleksiyonuna ait olan bu tablo 19. yüzyılda Friedrich III. Wilhelm tarafından satın alınmış.[2]

“Karanfilli Madonna” ise Raffael’in Floransa’dan ayrılmadan kısa bir süre önce yaptığı bir tablo. Burada da Leonardo da Vinci’nin “Madonna Benois” adlı tablosundan esinlenilmiş. 19. yüzyılda bu tablonun Raffael’e ait olmadığına dair şüpheler doğsa da,1992 yılında yapılan tetkiklerden sonra bu şüphelerin tamamı ortadan kalkmış.[3]

“Madonna Diotallevi ,Raffael’in 1503 yılında yaptığı bir tablo. Meryem çocuk İsa ve vaftizci Yahya ile beraber. Bu kez Çocuk İsa, Yahya’yı kutsuyor. Tablo bu sergi için Bode Museum’dan getirtilmiş.[4]

“Madonna Terranuova”, 1505 yılından bir tablo. Floransa’ya gelişinden az sonra yaptığı bu tabloda, Meryem kucağında çocuk İsa ve her iki yanında da vaftizci Yahya ve bir başka kutsal bir çocuk ile resmedilmiş. Uzmanlar bu resminde de Leonardo da Vinci’nin etkisinin görüldüğünü söylüyorlar. Tablo önceki sahibesinin Terranuova Düşeş’inin adıyla anılıyor.[5]

“Madonna Colonna” adlı tablosunu Raffael, 1508 yılında ve Roma’ya gidişinden az sonra yapmış olmalı. Bebek İsa’nın annesinin elbisesine yapıştığı bu kompozisyonda yine elinde kitap tutan bir Meryem var. Tablo önceki sahibesi düşes Maria Colonna Lantedella Rovere’nin adıyla anılıyor.[6]

Gemälde Galerie

1. Dünya Savaşından sonra Müzeler Adası ve diğer pek çok kültürel kurum Doğu Berlin sınırları içinde kalır. Batı Berlinliler aleyhine olan bu durumu dengelemek için Potsdamer Platz yakınlarında yeni bir Kültür Forumu yapılması planlanır. Bu planlanan Forumda Filarmoni, Müzik Enstrümanları Müzesi, Devlet Kütüphanesi, Yeni Ulusal Galeri ve Avrupa Sanatı Müzesi gibi kurumlar yer alacaktır. Konseptini 1956 yılında mimar Hans Scharoun’un yaptığı Kulturforum’da başka birçok mimarın tasarımı da yer alacaktır.

İnşaata 1960 yılında başlanır ve tamamlanması neredeyse 27 yıl sürer. İlk hizmete giren binalar Ludwig Miesvan der Rohe’in tasarımı olan Yeni Ulusal Galeri (Neue National Galerie) ile Hans Scharoun’un tasarımı olan Filarmoni (Philharmonie) olur. Daha sonra ise 1978 yılında Devlet Kütüphanesi, 1987 yılında ise Filarmoninin ek binaları açılır. 1967 yılında tasarlanan müze binalarının yapımı ise oldukça gecikmeli bitirilir. Burada yer alan binalar şunlar: Dekoratif El Sanatları Müzesi (Kunstgewerbemuseum), Gravür Müzesi (Kupferstichkabinett), Sanat Kütüphanesi (Kunstbibliothek) ve Resim Galerisi (Gemälde Galerie).

Galeri girişi

Resim Galerisi (Gemälde Galerie)

Gemälde Galerie’nin geçmişi 1830 yılında Karl Friedrich Schinkel’in inşa ettiği ve bugün Altes Museum adıyla bilinen binanın üst katında, Prusya Krallık Sarayları’ndan gelen ve aynı dönemde başlayan sistemli satın alımlarla genişletilen bir Resim Galerisinin açılmasına kadar uzanıyor. Zamanla koleksiyon buraya sığmaz hale gelince, bir kısım eser önce 1904 yılında tamamlanan ve bugün Bode Museum adıyla bilinen binaya, daha sonra da Pergamon Museum’a taşınıyor.

2. Dünya Savaşı esnasında kısmen zarar gören koleksiyon farklı lokasyonlarda muhafaza ediliyor ve savaş sonrasında Batı ve Doğu Berlin arasında paylaştırılıyor. Koleksiyon her iki Almanya’nın birleştirilmesinden sonra yeniden bir araya geliyor ve bugün artık Prusya Kültür Mirası Vakfına ait müzelerde sergileniyor.

Kulturforum’da yer alan Gemälde Galerie’de 13-18 yüzyıllar arası Avrupa resim sanatının seçkin örnekleri sergileniyor. Burada eserleri yer alan ressamlardan bazıları şunlar: Dürer, Cranach, Hollbein, van Eyck, Bruegel, Hieronymus Bosch, Rembrandt, Boticelli, Bellini, Mantegna, Tizian, Caravaggio.

Elbette Berlin’de görebileceğiniz yegâne resim galerisi Gemälde Galerie değil. Bunun yanında Alte National Galerie, Neue National Galerie (henüz restorasyonu bitmedi), Scharf-Gerstenberg, Bergruen gibi daha pek çok müze ve galeri var.

Gemälde Galerie’de salı-çarşamba-cuma günleri 10.00-18.00, perşembe günleri 10.00-20.00 ve cumartesi-pazar günleri 11.00-18.00 saatleri arasında gezilebilir.

[1]https://tr.wikipedia.org/wiki/Raffaello_Sanzio_eserleri_listesi#/media/Dosya:Raffael_-_Madonna_Solly.jpg

[2]https://tr.wikipedia.org/wiki/Raffaello_Sanzio_eserleri_listesi#/media/Dosya:Raphael_-_Von_der_Ropp_Madonna.jpg

[3]https://tr.wikipedia.org/wiki/Raffaello_Sanzio_eserleri_listesi#/media/Dosya:Raphael_Madonna_of_the_Pinks.jpg

[4]https://de.wikipedia.org/wiki/Madonna_Diotallevi#/media/Datei:Raffael_-_Madonna_Diotalevi.jpg

[5]https://tr.wikipedia.org/wiki/Raffaello_Sanzio_eserleri_listesi#/media/Dosya:Raffael_033.jpg

[6]https://tr.wikipedia.org/wiki/Raffaello_Sanzio_eserleri_listesi#/media/Dosya:Madonna_Colonna_by_Rafael_-_Gemäldegalerie_-_Berlin_-_Germany_2017.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal