Berlinale’de yaşam boyu başarı ödülü, Helen Mirren’a

Berlinale’de yaşam boyu başarı ödülü, Helen Mirren’a

Usta oyuncu Helen Mirren, 70. Berlin Film Festivali’nde yaşam boyu başarı ödülü kapsamında verilen Onursal Ayı’ya değer görüldü.

Bu yıl 70’inci kez düzenlenen Berlin Film Festivali, 20 Şubat’ta başladı. 1 Mart’a kadar sürecek olan festival kapsamında verilen yaşam boyu başarı ödülü, 74 yaşındaki usta oyuncu Helen Mirren’a değer görüldü.

Ödül töreni dün gece Berlinale Palast’ta düzenlendi. Helen Mirren’a ödülünü Alman oyuncu Iris Berben takdim etti. Törende, Mirren’a “en iyi kadın oyuncu” dalında Oscar ödülü kazandıran 2006 yapımı “Kraliçe” filmi de gösterildi.

18 yaşında National Youth Theatre’a kabul edilen Mirren, 20 yaşında Old Vic tiyatrosunda oynamaya başladı. Birleşik Krallık’ın en önemli tiyatro topluluklarından biri olan Royal Shakespeare Company’ye en genç yaşta katılan oyunculardan biri olan Mirren, “Devlet Oyunları”, “Kraliçe”, “Takvim Kızları”, “Öğretmen”, “Özel İlgi”, “2010”, “Ah Şanslı Adam!” gibi pek çok filmde de rol aldı.

Oscar başta olmak üzere Olivier ve Tony ödüllerinin de sahibi olan Mirren, 2003 yılında İngiltere’de birini onurlandırmak için verilebilecek ön önemli unvanlardan biri olan Dame unvanına değer görülmüştü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal