Berlinale’de ödüle değer görülen ‘Oray’ gösterimde

Berlinale’de ödüle değer görülen ‘Oray’ gösterimde

Bu hafta dördü yerli, üçü yabancı, yedi film gösterime giriyor.

Mehmet Akif Büyükatalay’ın yönetmenliğini yaptığı “Oray” bu hafta Başka Sinema salonlarında gösterimde. Filmde Zejhun Demirov, Deniz Orta, Cem Göktaş ile Mikael Bajrami rol alıyor.

Berlin Film Festivali’ne konuk olan yapım, burada En İyi İlk Film ödülüne değer görülmüştü.

Filmde Almanya’da İslam’a bağlı bir hayat süren Oray’ın, karısı Burcu ile aralarında geçen bir tartışma anında, İslami kaidelere göre boşanma anlamına gelen talâk hakkını kullanmasıyla gelişen olayları konu ediniyor. Yönetmen, bu filmle “Batılı, demokratik, seküler bir ülkede Müslüman olmak, din yoluyla kendini ifade etmek istemek ne demek?” sorusuna yanıt aradığını söylüyor.

‘Malefiz: Kötülüğün Gücü’

Angelina Jolie’nin başrolünde yer aldığı “Malefiz: Kötülüğün Gücü”, beğeni toplayan Disney yapımı “Malefiz” filminin devam halkası. Joachim Ronnig’in yönettiği filmde Angelina Jolie’ye Elle Fanning, Harris Dickinson ile Teresa Mahoney eşlik ediyor. Filmin görüntü yönetiminde Henry Braham’ın imzası var.

Acıyla başlayan hikâye, sevgiye dönüşse de insanlar ve perileri arasındaki kin devam etmektedir. Aurora’nın Prens Phillip’le yaklaşmakta olan evliliğinin iki dünyayı birleştireceği düşünülür ancak olaylar aksi yönde gelişir. Malefiz ve Aurora, Büyük Savaş’ta muhalif taraflara ayrılırlar.

‘Karakomik Filmler’

Cem Yılmaz’ın “iki film birden” konseptli projesi “Karakomik Filmler”, bu hafta izleyiciyle buluşuyor. “Kaçamak” ve “2 Arada” adlı iki orta metraj filmden oluşan yapımın senaryosu ve yönetimi Cem Yılmaz’a ait. Aynı zamanda rol de aldığı filmlerin kadrosunda Özkan Uğur, Zafer Algöz, Nilperi Şahinkaya ve Ozan Güven yer alıyor.

“Kaçamak” adlı filmde, eşlerine yalan söyleyip felekten bir hafta sonu geçirmek için lüks bir işletmede bir araya gelen bir grup erkeğin başlarına gelenler anlatırken; “2 Arada” adlı film arabalı vapurda çalışan Metin’in hikâyesine odaklanıyor.

“Karakomik Filmler” bu hafta en fazla lokasyonda seyirci karşısında.

‘Vahşet Oteli’

Michael Melski’nin senaryosunu yazdığı ve yönettiği “Vahşet Oteli” korku filmlerini sevenler için haftanın seçeneği. Eleştirmenlerden övgü toplayan yapımda Suzanne Clement, Allan Hawco ve Shelley Thompson rol alıyor.

Bebek beklemekte olan bir çift, hafta sonu tatili için bir otele yerleşir. Zamanla kaldıkları yerin geçmişte, evlilik dışı bebeklerin ve annelerinin öldürüldüğü lanetli bir doğumhane olduğunu keşfederler. Oradan kurtulmak için ölüm kalım savaşı vermeleri gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal