Berlin Kürt Film Festivali on yaşında

Berlin Kürt Film Festivali on yaşında

Berlin Kürt Film Festivali, 70’e yakın filmin gösterileceği programıyla onuncu yaşını kutlayacak. Pandemi koşulları nedeniyle fiziki gösterimlerin kısıtlı olacağı festival, çevrimiçi ortamda ekim ayı sonuna kadar takip edilebilecek.

Berlin Senatosu ve Goethe Enstitüsü tarafından desteklenen 10. Berlin Kürt Film Festivali’nin sanat yönetmenliğini Alman sinemacı Lea Drescher, koordinatörlüğünü Katherina Nasterowa ve Roj Younus üstleniyor. Festivalin program küratörlüğünü ise sanatçı Leyla Toprak gerçekleştiriyor.

Festival bu yıl ilk kez online festival olarak kapılarını tüm dünyaya açacak. Gösterimler 8 – 31 Ekim tarihleri arasında dijital ortamda yapılacak.

Dijital festivalle eş zamanlı olarak 8-14 Ekim tarihleri arasında da pandemi tedbirleri dikkate alınarak sınırlı sayıda konuğun katılımıyla fiziki gösterimler gerçekleşecek.  Filmler Babylon Mitte, Moviemento ve Ulme35 sinemalarında izleyiciyle buluşacak.

Festival haftası boyunca yerel sinemalarda yaklaşık 20’ye yakın uzun metraj kurmaca film gösterilecek. Deneysel sinema örneklerinden oluşan bir seçkinin de izleyiciyle buluşacağı festival programında soru-cevap etkinlikleri ve paneller de yer alıyor.

Türkiye’deki Kürt sineması

Festivalde bu yıl 2020 yılında dünya genelinde yaşanan ekolojik ve ekonomik krizin yoğunluğu artarken, Kürtlerin yaşadığı bölgelerde ortaya çıkan doğa ve insan hakları ihlallerini sinema aracılığıyla görünür kılınması amacıyla Türkiye’deki Kürt sinemasına odaklanılacak.

“Çevre ve politika”, “doğa ve tarih”, “göç ve savaş” ve “feminizm ve eğitim” başlıkları altında Türkiye’de Kürt sinemasının bir panoraması olan ve üç ayrı kuşaktan filmlerin yer aldığı programda 40’a yakın kurmaca, belgesel, deneysel ve çocuk filmi gösterilecek.

Yılmaz Güney’in ‘Yol’u yenilenmiş kopyasıyla gösterilecek

Festivalin Focus başlıklı bölümünde Yılmaz Güney’in Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye değer görüldüğü 1982 yapımı “Yol” filminin yenilemiş kopyası gösterilecek.

Ahu Öztürk’ün birçok festivalden ödül alan filmi “Toz Bezi”, Erol Mintaş’ın Saraybosna Film Festivali’nde en iyi film ödülünü alan yapıtı “Kilama Dayîka min” (Annemin Şarkısı), Soner Caner ve Barış Kaya imzalı “Rauf” (2016), Zeynel Doğan ve Orhan Eskiköy’ün yönettikleri “Babamın Sesi” (2012) ve Rodi Güven Yalçınkaya’nın sanatçı Heja Türk’ün tutuklanma sürecine odaklanan filmi “Momê” (2020) Focus bölümün öne çıkan yapımlarından.

Öte yandan Kazım Öz imzalı “Dûr”, Berke Baş ve Melis Birder’in çektiği “Bağlar”, Selim Yıldız’ın “Hatırlıyorum”, Güliz Sağlam’ın “Kadınlar Cizre ve Silopi’yi Anlatıyor” ve Ruken Tekeş’in birçok festivalde ödülle ayrılan filmi “Aether” de bu bölümde izleyiciyle buluşacak önemli belgesellerden.

Festivalde ilk kez kısa film yarışması

Festival kapsamında ilk defa genç sinemacıları desteklemek ve görünür kılmak amacı ile kısa film yarışması düzenlenecek.

Yönetmen Soleen Yusuf, oyuncu Nazmi Kirik ve Goethe Enstitü direktörü Thomas Kössler’den oluşan seçici kurul yarışmaya hak kazanan 12 filmi değerlendirecek ve seçilen ilk üç filmi ödüllendirecek.

Onuncu yıla özel on ödüllü film

Festivalin onuncu yıldönümüne özel olarak, daha önceki yıllar festivalde gösterilmiş olan ödüllü on film online olarak festivalin internet sitesi üzerinden erişime sunuyor.

Hüseyin Tabak’ın “Çirkin Kral Efsanesi”, Ender Özkahraman’ın “Zor Bir Karar”, Shawkat Amin Korki’nin “Taşa Yazılmış Hatıralar” filmlerinin de aralarında olduğu on yapım  15 Ağustos’ta başlayan online gösterimler kapsamında yıl sonuna kadar görülebilecek.

Panel, konser ve sergiler

Açılış gecesi ve festival haftası boyunca Ciwan Haco, Rojda, Kerem Gerdenzeri (Koma Wetan) ve Hani gibi Kürt müziğinin güçlü isimleri online konserler verecek.

Yine online gerçekleşecek panellerde ise Heinrich-Böll Vakfı ile Mehmet Mim Kurt’un “The Seven Doors” filminden yola çıkarak “Türkiye’de Eğitim ve Politika” konulu paneli ve Jiyan İnsan Hakları Vakfı’nın işbirliği ile “Sanat ve travma terapisi” konulu paneli gerçekleşecek.

Aynı zamanda “Korona zamanında film yapımı” konulu panel de festivalin merakla beklenen panelleri arasında.

Festival programına şuradan ulaşılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal