Belgesel sinemacı Çayan Demirel emeklilik hakkı kazandı, SGK itiraz edecek

Belgesel sinemacı Çayan Demirel emeklilik hakkı kazandı, SGK itiraz edecek

Yüzde 99 engelli raporu olan belgeselci Çayan Demirel’in eşi Ayşe Çetinbaş, karara çok sevindiklerini ancak hemen maaş alamayacaklarını, devletin davayı kaybettiği için otomatik olarak itiraz edeceğini belirtti.

bianet‘ten Ayşegül Özbek’in haberine göre, belgesel sinemacı Çayan Demirel 4.5 yıldır verdiği mücadele sonunda emeklilik hakkını kazandı.

Mahkeme Adli Tıp raporlarını dikkate alarak, Çayan Demirel’in 18 Mart 2015’ten itibaren malulen emekliliğine karar verdi. Çayan Demirel, yüzde 99 engelli raporuna rağmen emekliliği için 4.5 yıldır hukuk mücadelesi veriyordu.

Çayan Demirel’in eşi Ayşe Çetinbaş, karara çok sevindiklerini ancak hemen maaş alamayacaklarını, devletin davayı kaybettiği için otomatik olarak itiraz edeceğini belirtti.

‘Adli Tıp Üst Kurul’u bizi haklı gördü’

“4.5 yıldır bu mücadeleyi veriyoruz ve çok yorulduk maalesef. Çayan’ın başından itibaren 99 engelli raporu olmasına rağmen, doktorların görmesine rağmen sürekli bakıma muhtaç değildir gerekçesiyle SGK malulen emeklilik talebimiz reddetti. Herhalde yoğunluktan dolayı bir aksama oldu diye düşünüyorduk. Bunu SGK’nin üst kuruluna götürdük. Üst kurul bile on tane profesörün imzasıyla Çayan’ın sürekli bakıma ihtiyaç olmadığı görüşünü onayladılar. Dolayısıyla o noktadan sonra dava açmak dışında bir seçeneğimiz kalmamıştı. Çok yorucu bir süreç oldu. ,

“Engellilerin yaşadığı koşullar zaten çok zor. Biz yine şanslıyız, avukatlarımız, arkadaşlarımız var onlar takip edip yürüttüler bu davayı. 4.5 yılın sonunda bu sefer Adli Tıp Üst Kurulu bizim haklı olduğumuzu teyit etti.”

‘Devlet davayı kaybettiği için otomatik olarak itiraz edecek’

“Ama burada şunu eklemeliyim. Tabii ki çok rahatladık, Çayan çok mutlu oldu. Bunca olumsuz rapordan, gelişmelerden sonra bu kabus bitecek sanıyordum. Biz hemen maaşımızı alabileceğiz diye düşünüyorduk ama şöyle bir süreç oluyormuş. Devlet davayı kaybettiği için otomatik olarak itiraz edecekmiş. Bizim alışık olduğumuz İstinaf, Yargıtay süreçleri bu anlamda da işleyecekmiş. O can sıkıcı oldu.

“Ne yazık ki can sıkıcı bir sevinç ama ben yine de olumlu yandan bakıyorum. Bu dava emsal olur umarım. Engellilerin maruz kaldığı hak ihlallerine. Çayan ve ben 5.5 yıldır çalışamıyoruz. Çayan’ın annesi olduğu için ben kısmen çalışabiliyorum ama herhangi bir katkı almıyoruz devletten. Bütün başvurularımız reddedildi.”

‘Pandemi yüzünden tedavileri iptal oldu’

Çayan Demirel’in sağlık durumu ile ilgili olarak ise şunları söyledi Ayşe Çetinbaş:

“Çayan’da çok bir değişiklik yok. Sadece pandemiden kaynaklı Çayan’ın bütün tedavileri ve terapileri iptal oldu. Daha çok evdeyiz. Bu nedenle fiziksel olarak gerileme var aslında. Psikolojik olarak da etkilendi.

“Ben başından beri sessiz kalmamaya uğraşıyorum. Çayan’ın durumu bu kadar ortadayken bu kararların çıkması kasıt gibiydi. Engellilerin uğradığı hak ihlallerine dikkat çekmek istedik bir taraftan da.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal