Behçet Necatigil 100 Yaşında sempozyumu Mimar Sinan Üniversitesi’nde

Behçet Necatigil 100 Yaşında sempozyumu Mimar Sinan Üniversitesi’nde

100. yaşını kutladığımız Behçet Necatigil (1916-1979), Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Türk Dili ve Edebiyatı anabilim dalı ve Yapı Kredi Yayınları tarafından düzenlenen iki günlük sempozyumla anılacak. 6-7 Nisan’daki sempozyumun ilk günü, saat 9.30’de Necatigil belgeselinin gösterimi ve ardından,

Necatigil’in kızları Ayşe Sarısayın ve Selma Necatigil’in konuşmalarıyla başlayacak.

Devamındaki dört oturumda Necatigil’in edebiyatı geniş bir katılımla tartışılacak. 11.00’deki oturumda, Süha Oğuzertem moderatörlüğünde, Prof. Dr. Abdullah Uçman, Baki Asiltürk ile Yalçın Armağan akademik sunumlar yapacak.

İkinci oturumda, Turhan Günay moderatörlüğünde İshan Reyna, Atilla Birkiye ve Behçet Çelik, edebiyat araştırmacısı, eleştirmen Necatigil’i konuşacaklar.

“Necatigil’i Okumak” başlıklı panelde Selim İleri, Sevinç Çokum, Birsen Ferahlı ve Sezer Ateş Ayvaz ile bir arada olacak.

Son oturumda konu Necatigil’in radyo oyunları. Bu oturumda Nursel Duruel, Ülkü Ayvaz ve Özgür Erkekli konuşmacı olacak ve Necatigil’in “Yıldızlara Bakmak” oyunu dinlenebilecek.

7 Nisan’daki sempozyumun ikinci gönü, saat 10.00’da Seval Şahin moderatörlüğündeki, Şaban Özdemir, Kabil Demirkıran ve Dursun Ali Tökel’in katılacağı ilk oturumla başlayacak.

Necatigil’in şiirleri, Abdullah Uçman moderatörlüğünde, Ömer Erdem, Asuman Susam ve Ercan Yılmaz’ın konuşmacı olacağı ikinci oturumla tartışılmaya devam edecek.

Sonrasında, büyük şairin Türkçeye kazandırdıkları Çağlar Tanyeri, Şebnem Sunar, Tunç Tayanç ve Tozan Alkan’ın panelinde ele alınacak.

Şiirlerinin yabancı dillerdeki yolculuğu ise bir sonraki panelin konusu. Burada Emel Fekeli moderatör; Yüksel Pazarkaya, Saliha Paker, Sevgi Türker ile Bruno Cany konuşmacı olacak.

Sempozyumun son oturumu “Şairlerin Necatigil’i” başlığını taşıyor. Mahmut Temizyürek, Haydar Ergülen, Turgay Fişekçi, B. Bayrıl ve Oya Uysal, onların zihnindeki Necatigil’i anlatacaklar. Sempozyum, şiirlerinden bestelenen şarkıların dinletisiyle son bulacak.

Herkese açık buluşma hakkında ayrıntılı bilgi: MSGSÜ sitesinde.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal