Behçet Aysan ve Sivas’ta yitirdiğimiz canlar Ankara’da anılacak

Behçet Aysan ve Sivas’ta yitirdiğimiz canlar Ankara’da anılacak

2 Temmuz 1993’te yaşanan Sivas katliamında yitirdiğimiz şair Behçet Aysan (1949-1993) ile bağnazlığa kurban verilen diğer canlar, yarın Ankara’da, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenecek etkinlikle anılacak. Etkinliğe oyuncu Orhan Alkaya, gazeteci Işık Kansu ile şairler Ahmet Telli ve Akif Kurtuluş katılacak. Ilgıt Dağüstün’ün piyano, Bekir Dincer’in viyolonsel ile eşlik edeceği, kızı Eren Aysan’ın aralarında olacağı etkinlik saat 18.30’da başlayacak.

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta yapılan Pir Sultan Abdal şenliğine katılanlar, kentteki gericilerin hedefi haline gelmiş, Madımak otelinin ateşe verilmesi sonucu 33 kişi hayatını kaybetmişti. Katliamda şair Metin Altıok, yazar Asım Bezirci, ozanlar Nesimi Çimen ve Haslet Gültekin yaşamını yitirmiş, Aziz Nesin kıl payı kurtulmuştu. Davanın zamanaşamına uğraşamına dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın tepkisi “hayırlı olsun” şeklinde olmuştu.
“Bir yaz günü oldu bunlar/ gri yagmurlar yağıyordu/ çekildi bütün kılıclar/ ben bir yanda rakip hayat/ denizse köpürüyordu/ ve şarkılar söylüyordu/ alabildiğince bir siren/ ölmemi istemiyordu.”

(Behçet Aysan’ın Düelle şiirinden.)

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal