Bedri Rahmi için ‘kağıttan gemi’ yüzdürecek

Bedri Rahmi için ‘kağıttan gemi’ yüzdürecek

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun ölümünün üzerinden tam 40 yıl geçti, 21 Eylül’de yitirmiştik onu. Fotoğraf sanatçısı Candaş Arın, Bedri Rahmi’nin anısına bugün saat 13.00’da Fenerbahçe Yelken Kulübü’nden bir kağıt gemi yüzdürecek.

37 yaşındaki Candaş Arın, Bedri Rahmi’nin 40. ölüm yıl dönümünde bir farkındalık yaratmak için şairin “birkaç gemi”sine bir gemi eklemek istemiş. Ardından da 5 metre boyunda, 2 metre enindeki kağıt gemi çıkmış ortaya.

bedri2Arın’ın daha önce hazırladığı “kağıt gemi şiirli fotoğrafı”nın bir kopyası, Eyüboğlu’nun “müze odasında” duruyor. Arın, o fotoğrafın hikâyesini şöyle anlatıyor:

“Aileye armağan ettiğim fotoğrafı alıp çalışma masasına koydular. Bu, o odaya sonradan giren tek şey. Bir de Mustafa Pilevneli’nin bir Fenerbahçe resmi var. Bu hayatta daha büyük bir onur yok benim için. İki sene önce fotoğrafı götürdüğümde Rahmi Ağabey, ‘Arkasına bir şeyler yaz bakalım. Sonra da imzala’ demişti, fakat heyecandan yazamadım.”

Candaş Arın, aradan 1 sene geçtikten sonra bir kopya daha hazırlayıp tekrar “müze”ye götürmüş. İlk fotoğrafı Hıfzı Topuz beğenip istemiş, aile de kıramayıp vermiş. Arın, ikinci fotoğrafın arkasına şöyle bir not düşmüş:

“Çok şükür biz buradayız Bedri Baba,
Çok şükür sen de hep olacaksın.
Biz senin gemilerini yüzdürmeye,
Gönlümüzün çakıl taşlarını ısıtmaya ant içtik.
İyi ki varsın.”

Bedri Rahmi’nin “Kağıt Gemi” şiiriyse şöyle:

“Kağıttan bir gemi yaptım küçücük
Ya 5 öpücük sığar içine
Ya 10 öpücük
Kız kardeşim
10 öpücük batar bu gemi dedi
Sen misin
15 öpücük
Anam sakın denize atma dedi
Doğru havuza
Sen misin
Doğru denize,
Ama ıslanmasıyla batması bir oldu.

Bir gemi daha yaparım ne çıkar
Hem bu sefer öpücük yerine
Sunturlu birkaç küfür
Daha birkaç gemi yaparım
Çok şükür..”

“Kağıttan gemi”, önce Fenerbahçe Yelken Kulübü’nden denize indirilecek ve ardından bir tekne yardımıyla Kalamış-Moda koyunda gezdirilecek.

Bugün orada olamayacaklardan da bir isteği var Candaş Arın’ın: Küçük bir kağıt gemi kıvırıp salın denize, dereye, göle, olmadı havuza.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal