BBC, mimar Zaha Hadid’den özür diledi

BBC, mimar Zaha Hadid’den özür diledi

BBC Radyo 4’teki Bugün programı yetkilileri, gazeteci Sarah Montague’un, Irak asıllı İngiliz vatandaşı mimar Zaha Hadid’le yaptığı söyleşi sonrasında internet sitelerinde bir düzeltme metni yayımladı ve Hadid’ten özür diledi.

zahahadid2Metinde, mimarı üzmeye yönelik bir niyetlerinin olmadığı ve söyleşinin ikinci kısmının olması gereken bir şekilde ilerlemediğini kabul ettikleri belirtildi.

Sunucu Montague, görüşmede, Hadid’in Katar’da 2022 Dünya Kupası için tasarladığı Al Wakrah Stadyumu inşaatında 1200 işçinin öldüğünü söylemişti. Ancak metindea, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) raporuna dayanarak aktarılan bu sayının, Dünya Kupası’nın Katar’da gerçekleşeceği belli olduğu günden bu yana, yalnızca Hadid’in projesinde ölen değil, tüm Katar’da ölen göçmen işçi sayısını işaret ettiği kaydedildi.

BBC, program esnasında “bu ayrımın” açıkça ifade edilmediği söylendi:

“Zaha Hadid ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi sırasında bu ayrımı açıklığa kavuşturmadığımız için özür dileriz. Stadyum alanında yaşanan ölümlere dair bir kanıtın olmadığını kabul etmekten mutluyuz.”

Katar Al Wakrah stadyumu sorusu üzerine sinirlenen Hadid, Montague’ye projesinde hiçbir işçi ölümünün yaşanmadığını ve gazeteci Sarah Montague’a bilgilerini kontrol etmesi gerektiğini söylemişti.

Hazırlayan: Fundanur Öztürk

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal