Batı Yakasının Hikâyesi Festivali yarın başlıyor

Batı Yakasının Hikâyesi Festivali yarın başlıyor

“Batı Yakasının Hikâyesi”… Broadway’in en sevilen müzikallerinden ve Amerikan sinemasının unutulmayan klasiklerinden biri; bir orkestral başyapıt, bir koreografi harikası… Borusan Sanat, bu sezon Batı Yakasının Hikâyesi’ni ve günümüz müziğinin ondan ilham alan yaratıcılarını 12-23 Aralık 2015 tarihleri arasında, on bir günde dokuz ayrı konserde İstanbul’da ağırlayarak bir ilke daha imza atacak.

New Yorklu oyun ve senaryo yazarı Arthur Laurents’in Shakespeare’in Romeo ve Juliet’inden esinlenerek 1957 yılında kaleme aldığı “Batı Yakasının Hikâyesi”, özellikle film versiyonu ve Stephen Sondheim’ın sözleriyle, Jerome Robbins’in koreografisiyle ve elbette Leonard Bernstein’ın müziğiyle bir başyapıt, bir klasik olarak repertuvara geçeli tam 58 yıl oldu. Müzik ve sinemaseverlerin Robert Wise’ın 1961 yapımı filmiyle oldukça iyi tanıdığı bu eser, Natalie Wood, Rita Moreno, Richard Beymer, Russ Tamblyn ve George Charikis’i canlandırdıkları karakterlerle hafızalara kazındı.

Amerika’nın müziğe kazandırdığı dev isim, besteci, orkestra şefi ve piyanist Leonard Bernstein’ın muhteşem müziği, “Batı Yakasının Hikâyesi”nin “America”, “Someday”, “I Feel Pretty”, “Maria” ve “Tonight” gibi daha pek çok şarkısını unutulmaz klasikler arasına ekledi. Gerek Broadway yapımının, gerekse film versiyonunun ortak özelliği, birbirinden ünlü ve yetenekli isimleri bir araya getirmesiydi. Bayrağı Batı Yakasının Hikâyesi’nden devralan müzisyenler de, Leonard Bernstein’ın mirasını, kendi birikim ve izlenimlerine katarak bu öyküye her gün yeni bir şeyler kattılar.

Borusan Sanat’ın Batı Yakasının Hikâyesi konserleri, bu eserin başlığını taşıyan Amerika temalı bir festival olacak.

bati2Batı Yakasının Hikâyesi Festivali kapsamındaki konserlerin ilki ve dolayısıyla etkinlikler dizisinin açılışı, 12 Aralık’ta Leonard Bernstein’ın kızı Jamie Bernstein tarafından yapılacak. Jamie Bernstein’ın dinletisi 12 Aralık Cumartesi günü saat 20.00’de Borusan Müzik Evi’nde.

14 Aralık’ta, Amerikalı genç piyanist Kit Armstrong’un solist olarak yer alacağı konserde, Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, önce Bernstein’ın Candide Uvertürü’nü, daha sonra piyano konçertosunun caza iz bırakan hali olan Gershwin’in Fa Majör Konçertosu’nu ve yine Amerika’nın başkahramanı olduğu bir diğer yapıtı, Dvořák’ın “Yeni Dünyadan” başlıklı 9. Senfoni’sini seslendirecek.

15 Aralık’ta, Güher ve Süher Pekinel iki piyano ve perküsyon için yazılmış yapıtlardan bir seçkiyle sahnede olacak. Sanatçılar, Leonard Bernstein’ın kendilerine ithafen düzenlediği “Batı Yakasının Hikâyesi’nden Senfonik Danslar”ın iki piyano versiyonunu ve yine kendilerine ithaf edilen Penderecki’nin Ciaccona’sının uyarlamasını seslendirecekler. Konserde Berlin Filarmoni Orkestrası’nın perküsyonistleri Raphael Haeger ve Simon Rössler, Pekineller ile aynı sahneyi paylaşacak.

16 Aralık’ta Borusan Müzik Evi’nde, New Yorker yazarı Alex Ross’un “punk rock’ın öfkesi, free jazz’ın gergin parlak zekâsı ve klasik modernizmin dirençli mizacının bir karışımı” olarak nitelendirdiği Michael Gordon’un “Timber”ını, sevilen perküsyon topluluğu sa.ne.na seslendirecek.

bati317 Aralık’ta, perküsyon ustası Evelyn Glennie’nin BİFO ile vereceği konser, temaya uygun olarak yakın geçmişin Amerikan müziğine bir retrospektif sunacak. Bu konserde Adams, Dougherty, Ives ve Copland’ın eserleri yorumlanacak.

19 Aralık’ta BİFO’nun çellist Nicolas Alstaedt’e eşlik edeceği konserde, Bernstein, Copland, Korngold ve Bloch’un eserlerinden seçilmiş bir program sunulacak.

BİFO’nun 2009 yılını karşılama konserinde izleyenleri büyüleyen soprano Indra Thomas, Batı Yakasının Hikâyesi Festivali’nin bir diğer yıldız konuğu olacak. Thomas, 18 Aralık Çarşamba günü, cazın kaynağı olan spiritüallerden bir seçkiyi Borusan Müzik Evi’nde sunacak.

Borusan Müzik Evi’nde 21 Aralık’ta, Bang On a Can All-Stars topluluğunun film müzikleri ve çağdaş müziğin hitlerinden seçtikleri parçalardan oluşan repertuvarını, BİFO üyelerinin de katılacağı bir müzisyen grubu seslendirecek.

Festival 23 Aralık Çarşamba günü Borusan Müzik Evi’nde sona erecek. Hezarfen Ensemble, dünya ve Türkiye ilkseslendirmelerinden oluşan programıyla festivalin kapanışı yapılacak.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal