Basquiat’nın Andy Warhol’un ölümünün ardından yaptığı çalışma mezata çıkacak

Basquiat’nın Andy Warhol’un ölümünün ardından yaptığı çalışma mezata çıkacak

Jean-Michel Basquiat’nın “Victor 25448” (1987) adlı tablosu Phillips’in 20th Century & Contemporary Art Evening Sale’inde 10 milyon dolara mezata çıkacak. Müzayede, 2 Temmuz 2020’de New York’ta gerçekleştirilecek.

Basquiat’nın canlı renk blokları, çeşitli figür, kelime ve sembollerden yararlanarak meydana getirdiği “Victor 25448”, ressamın ticari açıdan en değerli çalışmalarından biri olarak görülüyor.

Sanatçının yakın arkadaşı koleksiyoner Andy Warhol’un ölümünün ardından yaptığı çalışma, Basquiat’nın kendi ölümünden kısa bir süre önce yapılmasıyla da ayrı bir değer taşıyor. Tablo, Basquiat’nın ölümünden önce, 1988’de Vrej Baghoomian Gallery’de gerçekleştirilen son sergisinde de yer alıyordu.

Andy Warhol ve Jean-Michel Basquiat

Phillips Başkan Yardımcısı ve Worldwide Co-Head of 20th Century and Contemporary Art şefi Robert Manley, tabloyla ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

“Basquiat’nın kariyerinin çalkantılı bir döneminde yaptığı bu dikkat çekici resim, sanatçının ölümünün üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen hâlâ büyük ilgi uyandırıyor. Phillips, çok uzun bir zamandır Basquiat’nın çalışmalarını özenle korudu ve mirasçılarıyla iyi geçindi. Bugün ise tüm sanatseverler için böylesine değerli bir eseri gün yüzüne çıkardığımız için mutluyuz.”

Kurum tarafından yapılan açıklamada eserin satışından elde edilecek gelirin bir kısmının 2017 yılında Agnes Gund tarafından kurulan, avukat ve sanatçıları desteklemek için hareket eden The Art for Justice Fund’a bağışlanacağı açıklandı.

​Phillips tarafından gerçekleştirilecek mezat sırasında Basquiat tablosunun 8 ila 12, büyük bir John Mitchell tuvalinin 9.5 ila 12.5, bir Banksy çalışmasının ise 1.5 ile 3 milyon dolar arasında alıcı bulacağı düşünülüyor.

 

Kaynak: Artfulliving

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal