‘Başka bir dünya mümkün’: Altın Palmiye’yi Ken Loach kazandı

‘Başka bir dünya mümkün’: Altın Palmiye’yi Ken Loach kazandı

79 yaşındaki İngiliz yönetmen Ken Loach, “I, Daniel Blake” filmiyle ikinci kez Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazandı. Loach ödülünü alırken “Başka bir dünya mümkün ve gerekli” dedi. Loach daha önce de 2006 yılında “The Wind That Shakes” filmiyle Altın Palmiye’ye değer görülmüştü.

Ken Loach ödül konuşmasında, “Umutsuzluk her zaman aşırı sağın işine gelir. Onun için buradan, başka bir dünyanın mümkün ve gerekli olduğunu söylemeliyiz” dedi.

Önümüzdeki ay 80 yaşına basacak Loach, festivalin sinemanın geleceği için önemli olduğunu söylerken “güçlü olun” diye seslendi.

“I, Daniel Blake” filminin başrollerini  Dave Johns ve Hayley Squires paylaşıyor. Film, 59 yaşında, hayatı çalışmakla geçen Daniel Blake’in, bekâr bir anne olan Katie ve onun iki çocuğu, Daisy ve Dylan’la karşılaşmasıyla değişen yaşamını konu alıyor. Film, birlikte çıktıkları yolculukta Dnaiel Blake’in hayatındaki değişime odaklanıyor.

69. düzenlenen festivalde, daha önce “Bir Ayrılık” filmi ile Oscar kazanan İranlı yönetmen Asghar Farhani’nin “Forushande” filmi “en iyi senaryo” ödülünü alırken, filmin başrol oyuncusu Shahab Hosseini de “en iyi erkek oyuncu” ödülüne değer görüldü.

“En iyi yönetmen” ödülünü Cristian Mungiu “Graduation” filmi ve Olivier Assayas “Perfonal Shopper” filmi ile paylaştı.

Jüri özel ödülünü Andrea Arnold üçüncü kez “American Honey” filmiyle kazanırken, Xavier Dolan “It’s Only The End of the World” filmiyle “ilk film” dalında ödüle değer görüldü.

Dün de FIPRESCI ödülleri açıklanmış, Altın Palmiye için ana kategoride yarışan Alman yönetmen Maren Ade “Tone Erdmann” ile en iyi film ödülüne değer görülmüştü.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal