Başına 600 bin dolar ödül konulan Salman Rushdie’ye destek kampanyası

Başına 600 bin dolar ödül konulan Salman Rushdie’ye destek kampanyası

Aralarında Türkiye’den Ateizm Derneği’nin, Afganistan kökenli Norveçli pop şarkıcısı Deeyah’ın, FEMEN lideri Inna Shevchenko’nun ve ateizm yanlısı çalışmalarıyla tanınan bilim insanı Richard Dawkins’in de yer aldığı yüzü aşkın sanatçı, yazar, akademisyen ve sivil toplum temsilcisi, yazar Salman Rushdie’nin başına konulan ödüle karşı bir bildiri metnine imza attı. Metnin tamamı şöyle:

Ayetullah Humeyni’nin, “Şeytan Ayetleri” romanından ötürü Salman Rushdie’nin öldürülmesi yönünde çıkardığı fetvaya, devlete bağlı 40 medya kuruluşunun 600.000 dolarlık bir ödülle katılmasını öğrenmekten ötürü öfkeliyiz. Bu fetva ve ödül nedeniyle İran rejimini kınıyoruz. Rushdie’nin ve sırf ifade ve düşünce özgürlüğü haklarını kullandıkları için hapse atılmış ya da ölüm cezasına çarptırılmış İranlı yazar ve düşünürlerin yanındayız. 

İran rejimi, adam öldürmeye azmettirme suçundan dolayı uluslararası olarak kınanmalı. Demokratik ve laik hükümetler rejimin fetva ve ödülünü koşulsuz bir biçimde kınamalı, fetva ve ödülün acilen iptal edilmesi için baskı yapmalı, insan haklarını ve ifade özgürlüğünü öncelemeli ve teokratik bir rejimi yatıştırmak yerine özgür düşünen insanların yanında yer almalı.

Kaynak: Guardian

Hazırlayan: Haziran Düzkan

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal