Barış isteyen akademisyenler tutuklandı

Barış isteyen akademisyenler tutuklandı

Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini kamuoyuna sunmalarından bu yana yaşanan gelişmeler hakkında, 10 Mart’ta İstanbul’da “Tüm tehditlere rağmen geri adım atmayacağız” diyerek bilgilendirme toplantısı yapan akademisyenlerden Yrd.Doç.Dr. Muzaffer Kaya, Yrd.Doç.Dr. Esra Mungan ile Doç.Dr. Kıvanç Ersoy, 6. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından, TCK’nin 7/2 maddesinde yer alan “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklandı.

Kararda, “Avrupa ülkelerinde de aynı uygulamaların yapıldığı öne  süren hâkim kararda, ‘devletin esasen savunma pozisyonunda olduğu, devletin katliam yaptığından bahsedip, asıl saldırıları gerçekleştiren terör örgütü mensuplarının eylemlerine hiç değinilmemesinden şüphelilerin terör örgütüyle aynı fikir ve eylem birlikteliği içinde olduklarının delili olduğu, yayınlanan bildirinin de bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiği kanaatine varıldığı” ifadeleri yer aldı.

Avukat Meriç Eyüboğlu, tutuklama kararının ardından Çağlayan Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasında “Bu hukuki dayanağı olmayan bir tutuklama” dedi. Eyüboğlu, suçlanan akademisyenlerin her zaman ulaşabilecek, adresleri belli kişiler olmalarına rağmen haklarında önce yakalama, ardından da tutuklama kararı verildiğini hatırlatarak, bu kararların hukuki dayanağı olmadığını aktardı. Eyüboğlu, karara itiraz edeceklerini söyledi.

Bu sabah adliyeye getirilen akademisyenlere öğrencileri ve meslektaşları destek vermiş, adliye önünde açıklama yapan Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Birtek, “Türkiye’de ‘çocuklar ölmesin’ demek suç sayılıyor. Arkadaşlarımız barış istedi. Biz onların yanındayız. Onların işledikleri suçu biz de işliyoruz, biz de barış istiyoruz” demişti.

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisinin açıklandığı 11 Ocak’tan bu yana hükümet tarafından akademisyenlere karşı yürütülen baskılar artarak devam etti. Kamu üniversitelerinde en az 9 işten çıkarma, 5 istifa, 464 soruşturma, 27 uzaklaştırma, 153 ceza soruşturması ve 33 gözaltı vakası yaşandı. Vakıf üniversitelerinde ise en az 21 işten çıkarma, 1 zorla emeklilik ve 43 idari soruşturma gerçekleşti. 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal