Barış İçin Akademisyenler: ‘Hepimiz suçluyuz’

Barış İçin Akademisyenler: ‘Hepimiz suçluyuz’

Barış İçin Akademisyenler İstanbul grubunun “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini kamuoyuna sunmalarından bu yana yaşanan gelişmeler hakkında 10 Mart’ta “Tüm tehditlere rağmen geri adım atmayacağız” diyerek bilgilendirme toplantısı yapan akademisyenlerden Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya, Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan ile Doç. Dr. Kıvanç Ersoy, savcılık sorgulaması için sabah saatlerinde Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildi.

Gözaltındaki akademisyenleri öğrencileri ve barış bildirisine imza atan akademisyenler yalnız bırakmadı. Açıklama yapan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Birtek, “Türkiye’de ‘çocuklar ölmesin’ demek suç sayılıyor. Arkadaşlarımız barış istedi. Biz onların yanındayız. Onların işledikleri suçu biz de işliyoruz, biz de barış istiyoruz” dedi. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Gök de, akademisyenlere sahip çıkacaklarını ve yanlarında olduklarını söyleyerek, akademisyenlerin serbest bırakılmasını istedi, onlar içeride ifade verirken kendilerinin de dışarıda bekleyeceklerini dile getirdi. Gök, “Arkadaşlarımızın söylediklerinin arkasındayız” dedi.

Çağlayan Adliyesi’nde gözaltına alınan meslektaşlarına destek için adliye binasında bulunan İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Chris Stephenson gözaltına alındı. Barış İçin Akademisyenler’in twitter hesabından duyurduğuna göre, Stephenson, çantasında HDP’nin Newroz broşürleri olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

Akademisyenlerin adliye önündeki nöbeti sürüyor.

11 Ocak’tan bu yana hükümet tarafından akademisyenlere karşı yürütülen baskılar artarak devam etti. Kamu üniversitelerinde en az 9 işten çıkarma, 5 istifa, 464 soruşturma, 27 uzaklaştırma, 153 ceza soruşturması ve 33 gözaltı vakası yaşandı. Vakıf üniversitelerinde ise en az 21 işten çıkarma, 1 zorla emeklilik ve 43 idari soruşturma gerçekleşti.

Güncelleme (16.30): İfade veren akademisyenler tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal