Banksy’nin telif sorunu devam ediyor: Davayı kaybetti

Banksy’nin telif sorunu devam ediyor: Davayı kaybetti

Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin kimliğini gizlemesinden dolayı telif hakları aleyhine sonuçlanmaya devam ediyor. Banksy, ünlü maymun eserine karşı ikinci ticari marka davasını kaybetti

Banksy, eserlerinin fotoğraflarını veya kopyalarını satmıyor ancak sanat müzayedeciler grafitilerini satmaya çalışıyor. Bu kapsamda Banksy, ünlü maymun eserine karşı ikinci ticari marka davası sonuçlandı.

Davanın karşı tarafında, sanatçının, “Şimdi gülün ama bir gün başınızda biz olacağız” yazılı bir kâğıdı üstünde taşıyan bir maymunu tasvir ettiği “Laugh Now” eserinin tebrik kartlarını yayımlayan ve satan şirket Full Color Black Limited vardı.

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi ise geçtiğimiz günlerde ticari markanın geçersiz olduğunu duyurdu. Karara göre asıl suçlanması gereken kişi ise Banksy. Bunun dışında kararın sanatçının aleyhine sonuçlanmasının bir başka sebebi de kimliğinin belirsiz olması.

Banksy’nin anonim olmasından dolayı mahkeme, sanat eserini telif hakkı yasaları kapsamında koruyamayacağına karar verdi. Avrupa Birliği’nin bu kararı sanatçı için daha ciddi kayıplara yol açabilir.

Banksy’nin maymun imajı üzerindeki ticari marka başvurusu, sanat eserlerinin ticari markalar yoluyla tekelleştirilmesi ve teminat sorunu ile ilgili daha geniş sorunları da ortaya çıkarıyor.

 

Kaynak: GQ Türkiye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal