Banksy’nin sağlık çalışanları yararına mezata çıkan eseri 19 milyon 450 bin euroya satıldı

Banksy’nin sağlık çalışanları yararına mezata çıkan eseri 19 milyon 450 bin euroya satıldı

Gizemli sokak sanatçısı Banksy’nin sağlık çalışanlarının onuruna çizdiği resim 19 milyon 450 bin euroya satıldı. Eser için ödenen para, sağlık çalışanlarına bağışlanacak.

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Christie’s müzayede evinde satışa çıkarılan Banksy’nin sağlık çalışanları için çizdiği “Game Changer” adlı siyah-beyaz eseri, çekişmeli geçen bir mezat sonucu 19 milyon 450 bin eurodan (16 milyon 750 bin pound, yaklaşık 183 milyon lira) alıcı buldu. Bu Banksy işleri için şimdiye kadarki en yüksek açık artırma fiyatı.

Müzayede öncesi eserin 2.5 milyon ila 3.5 milyon pound arasında alıcı bulacağı tahmin ediliyordu. Tahminlerin üzerine çıkılan satıştan elde edilen para ise İngiliz Sağlık Kurumu’na (NHS) bağışlanacak.

Eser, geçen yılın mayıs ayında İngiltere’nin güneyindeki Southampton kentindeki hastanenin duvarına çizilmişti. Grafitinin büyüklüğü  yaklaşık bir metrekare. Resimde küçük bir erkek çocuğu, çöp kutusuna atılmış Batman ve Spiderman gibi oyuncakların arasından yüzü maskeli, pelerinli bir hemşireyi havaya kaldırıyor.

Hastaneye reprodüksiyonu bırakılacak

Banksy bu eseri hastane duvarına çizerken sağlık çalışanlarına üzerinde “Yaptığınız her şey için çok teşekkür ederim. Her ne kadar siyah-beyaz olsa da bu resmen ortamı aydınlatmasını umuyorum” yazılı bir not bırakmıştı.

Eseri daha önceden açık artırmaya çıkarmayı planlayan sanatçı, hastaneye de çizimin bir reprodüksyonunu bırakacağını açıklamıştı.

Kimliğini gizli tutan İngiliz sokak sanatçısı Banksy’nin “Devolved Parliament” (Geri Evrilmiş Parlamento) adlı eseri de geçen yıl 9 milyon 900 bin pounddan alıcı bulmuştu. Sanatçı, Avam Kamarası’nı şempazelerin tartışırken resmetmişti.

 

Kaynak: DW Türkçe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal