Banksy’nin ‘hulahop çeviren kız’ eserindeki bisiklet çalındı

Banksy’nin ‘hulahop çeviren kız’ eserindeki bisiklet çalındı

İngiliz grafiti sanatçısı Banksy’nin Nottingham’daki ‘hulahop çeviren kız’ temalı son çalışmasına dâhil olan bisiklet çalındı. Sanat tacirlerinin 214 bin sterlin değer biçtiği eserin duvar resmi kısmı korumaya alındı.

Dünyaca ünlü gizemli grafiti sanatçısı Banksy’nin son çalışması olan ‘hulahop çeviren kız çocuğu’ çalışması, hırsızların hışmına uğradı.

Resmin önünde yer alan ve kız çocuğu resmiyle birlikte kompozisyon oluşturan bozuk bisikletin çalındığı anlaşıldı.

Hırsızlık olayının ortaya çıkmasının ardından yetkililer, duvardaki resmin üzerine plastik kaplama yerleştirerek eseri korumaya aldı.

Mahalle sakinlerinden Tracy Jayne, grafiti çalışmasını tamamlayan bozuk bisikletin çalındığını pazar sabahı fark ettiğini söyledi. BBC’ye konuşan Jayne, “Sanat eseri, Nottingham tarihinin önemli bir bölümünü oluşturan Raleigh bisikletlerini kayda geçirmişti. Ölen kocam 2002’de kapanana kadar Raleigh fabrikasında çalışmıştı. Birilerinin o bisikleti çalması büyük bir utanç. Bu düpedüz saygısızlık ve beni çok üzüyor” dedi.

Değeri 214 bin sterlin

İngiliz grafiti sanatçısının son çalışması 13 Ekim’de Nottingham’daki duvarda görülmüş, Banksy, 17 Ekim’de kendi sosyal medya hesabında resmin kendisine ait olduğunu doğrulamıştı.

Nottingham Belediyesi sözcüsü, “Eserde bisiklet bulunması, eskiden yakınlarda bulunan Raleigh bisiklet fabrikasına bir atıf olabilir. Fabrika, Nottingham’lı yazar Alan Sillitoe’nin yazdığı ve 1960’ların ikona dönüşen aktörü Albert Finney’in oynadığı ‘Saturday Night and Sunday Morning’ filminde konu edilmişti” ifadesini kullanmıştı.

Tek tekerleği olmayan bisikletin arkasında görülen resimde, küçük bir kız bisikletin tekerleğiyle hulahop çevirirken görülüyordu. Daily Mail‘e göre sanat tacirleri parçaya, ortalama 214 bin sterlin değer biçti.

Şikâyet olmadı

BBC’nin haberine göre bisikletin çalındığına dair şimdiye kadar Nottinghamshire Polis Merkezi’ne ya da Nottingham Şehir Konseyi’ne herhangi bir ihbarda bulunulmadı.

Duvar resminin Banksy’ye ait olduğunun teyit edilmesinden sonra birçok kişi önünde fotoğraf çektirmek için sıraya girmişti.

Banksy, memleketi Bristol kentinde 1990’ların başında trenleri ve duvarları boyamaya başladı. Kısa bir süre içinde dünya genelinde bilinen bir sokak sanatçısına dönüştü.

 

Kaynak: NTV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal