Banksy’nin hastane duvarına çizdiği eseri sağlık çalışanları yararına mezatta

Banksy’nin hastane duvarına çizdiği eseri sağlık çalışanları yararına mezatta

Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy, bir hastane duvarına yaptığı “Game Changer” adlı eserini mezatla satışa çıkararak, İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri için en az 3 milyon pound fon toplamayı planlıyor.

Sputnik Türkiye‘nin BBC‘den aktardığı habere göre, İngiliz grafiti sanatçısı Banksy, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin ilk dalgası sırasında Southampton General Hastanesi’nin duvarına çizdiği “Game Changer” adlı eserini mezatla satışa çıkaracak.

Ressam, sağlık çalışanlarına çabalarından dolayı teşekkür etme amacıyla hastaneye hediye ettiği çalışmasında, bir çocuğun oyuncak sepetindeki Batman ve Örümcek Adam oyuncaklarını yerine, pelerinli bir hemşireyle oynadığı görülüyor.

Banksy, tablonun orijinalini mezata çıkartmayı, hastaneye de reprodüksyonunu bırakmayı planlıyor. Eserin, 2.5 ilâ 3.5 milyon pound (26.5-37 milyon lira) arası bir fiyata alıcı bulması bekleniyor.

Söz konusu grafitiyi hastane duvarına çizdiğine bir de not gönderen Banksy, “Yaptıklarınız için hepinize teşekkür ederim. Bu resim siyah beyaz olsa da ortamı biraz aydınlatacağını umuyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Christie’s Müzayede Evi, tablonun ‘umudun resmi’ ve pandeminin gidişatını değiştirmeye çalışanlarına bir saygı duruşu olduğunu açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal