Banksy’nin eseri ‘Beyaz Saray Sıçanı’ mezatta 380 bin euroya satıldı

Banksy’nin eseri ‘Beyaz Saray Sıçanı’ mezatta 380 bin euroya satıldı

İngiliz sokak sanatçısı Banksy’nin kamusal alandaki en büyük çalışmalarından biri olan “Whitehouse Rat” (Beyaz Saray Sıçanı) adlı duvar resmi, Hollanda’nın Zwolle kentinde düzenlenen bir müzayedede 380 bin euroya satıldı.

Richard Hessink Müzayede Evi’ndeki mezatta, en yüksek teklifi bir İngiliz vatandaşının verdiği belirtildi.

BBC Türkçe‘den Yusuf Özkan’ın haberine göre, kafası beyaz, vücudu siyah renkten oluşan 9.5 metre yüksekliğinde ve 6 metre genişliğindeki sanat eseri, İngiltere’nin Liverpool kentindeki bir barın duvarındaydı.

Banksy tarafından 2004 yılında Whitehouse adlı barın ön cephesine çizilen resimde, sıçanın kafa bölümü duvarda, vücut kısmı da ahşap ön cephede yer alıyordu. Ancak tadilat sırasında gövde kısmı korunamadı.

Sıçanın kafa kısmı 2011 yılında kaldırılarak korumaya alındı. Eser, 48 parça halinde duvardan çıkarıldı. 2014 yılında Londra’da müzayedeye konan eser satılmadı.

Banksy’nin kamusal alandaki en büyük eserlerinden biri olarak bilinen çalışma, nisan ayı başında Hollanda’nın Zwolle kentine taşındı.

Yaklaşık 500 kilo ağırlığındaki “Beyaz Saray Sıçanı”nın başı, İngiltere’de vinç yardımıyla özel olarak düzenlenmiş kamyona yüklenerek Hollanda’ya gönderildi.

Zwolle’daki müzayede bir İngiliz vatandaşı tarafından satılan alınan çalışma, Kuzey Denizi’ni aşarak, yeniden geldiği ülkeye dönecek.

Bu, Banksy’nin Hollanda’da mezatta satılan ikinci eseri.

3’e 3.5 metre boyutundaki ahşap panel üzerine yapılan diğer eser de 170 bin euroya satılmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal