Bakımsızlığa terk edilen Surp Kevork Ermeni Manastırı çöktü

Bakımsızlığa terk edilen Surp Kevork Ermeni Manastırı çöktü

Elazığ’ın Şahinkaya Köyü sınırları içinde bulunan tarihi Surp Kevork Ermeni Manastırı, koruma çalışmaları yapılmadığı için çöktü.

Evrensel’den Orhan Kurul’un haberine göre, etrafı tel örgülerle çevrilerek yıllardır bakımsızlığa terk edilen tarihi Surp Kevork Ermeni Manastırı, yağışların etkisiyle çöktü. Erzurum’un Şahinkaya Köyü sınırları içinde bulunan manastır, 6’ncı yüzyılda inşa edilmişti.

2010’da başvuru yapılmış ancak sonuç alınamamıştı

Duruma ilişkin Evrensel‘e konuşan Şahinkaya Köyü eski muhtarı Feyzi Güvenç, 2010 yılında manastırın korunması ve restorasyonu için ilgili kurumlara başvuruda bulunduğunu ancak yapıyla ilgili hiçbir şekilde koruma ve restorasyon çalışması yapılmadığını söyledi. Güvenç, “Bu yıkımın engellenmesi için tedbir alınmadığından adeta bu süreç hazırlanmıştır” dedi.

Yıkımın asıl sorumlularının görevini yapmayan kurumlar olduğunu aktaran Güvenç, “Korumada birinci derecede sorumlu olan başta Elazığ Belediyesi olmak üzere sorumlu kişi ve kurumların tespiti ve yasal soruşturmanın ivedilikle yapılması hususlarında Kültür Bakanlığının gerekli soruşturmaları yapması gerekmektedir” dedi.

‘Definecilerin kazılarıyla tahrip edilmişti’

Fırat Üniversitesi Mimarlık Bölümü Restorasyon Projesi dersi kapsamında Surp Kevork Ermeni Manastırı’nda çalışmalar yapan Ekin Ön ise şunları söyledi:

“Çalışmalarımıza şubat ayının son haftalarında sekiz kişilik grup olarak başladık. Yapıya ilk gittiğimizde etrafının tel örgülerle çevrilmiş olmasına rağmen hiçbir koruyucu önlem alınmadığını ve fiziksel etkilere açık olduğunu gördük. Yapının içine girdiğimizde, definecilerin kazılarıyla tahrip edildiğini gördük. Son yağışlarla ağırlaşmış üst döşeme, taşıyıcılarının kötü olduğu yerden çökmüştü.”

 

Fotoğraflar: Ekin Ön

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal