Bakanlık ‘muzır neşriyatlar’ için ihbar hattı açtı

Bakanlık ‘muzır neşriyatlar’ için ihbar hattı açtı

Muzır İçeriklerle Mücadele (MİM) Programı kapsamında, yurttaşların bu konudaki şikâyetlerini doğrudan iletebilecekleri ihbar hatları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un talimatıyla başlatıldı.

AA’dan aktarılan haberlere göre, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı “Muzır İçeriklerle Mücadele Programı” kapsamında yayınları ihbar etmek isteyen yurttaşların şiKâyetlerini doğrudan iletebilecekleri ihbar hatlarını devreye soktu.

Başvurular, Bakanlığın internet sitesinde açılan bölümden WhatsApp ve BİP uygulaması ile e-posta ya da form aracılığıyla yapılıyor. İhbar hatları üzerinden gelen şikâyetler, Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kuruluna iletilecek ve söz konusu yayınlar incelenecek.

“Çocukları zararlı içeriklerden korumak amacıyla” başlatılan Muzır İçeriklerle Mücadele (MİM) Programı kapsamında, yurttaşların bu konudaki şikâyetlerini doğrudan iletebilecekleri ihbar hatları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un talimatıyla başlatıldı.

Çoğunlukla resen, zaman zaman da şikâyet üzerine çocuk kitaplarını inceleyen Kurul, bazı yayınları “çocuk kitabı” kategorisinden çıkararak, “küçüklere zararlıdır” ibaresiyle içi görülmeyen poşet içinde, teşhiri ya da reklamı yapılmayacak şekilde, sadece 18 yaşından büyüklere satılmasına ön ayak oluyor.

‘Kitaplar ‘muzır neşriyat’ denilerek fiilen sansürleniyor’

Türkiye Yayıncılar Birliği, “Türkiye’de ifade ve yayınlama özgürlüğünü engelleyen ve tarafı bulunduğumuz uluslararası sözleşmelere aykırı düşen ahlakçı ve yasakçı zihniyetle alınan ‘muzır neşriyat’ kararlarını önleyecek somut adımlar atmaya çağırıyoruz” diyerek “Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu miadını doldurdu” açıklamasını yapmıştı.

Birliğin bir diğer açıklamasında da “Kitapların her ne sebeple olursa olsun denetime ve baskıya maruz kalması zihinleri daha da karartmaktan başka bir sonuç getirmez. Bu önemli konunun çarpık bir biçimde tartışılmasının sonlandırılmasını ve bu tür baskıcı yapılaşmalara yol verilmemesini diliyoruz” denilmişti.

CHP Milletvekili Avukat Sera Kadıgil de son dönemde pek çok kitabın muzır neşriyat kapsamına alınmasını Meclis gündemine taşımış ve “Kitaplar ‘muzır neşriyat’ denilerek fiilen sansürleniyor” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal