BAFTA ‘fazla beyaz’ eleştirileri karşısında harekete geçti

BAFTA ‘fazla beyaz’ eleştirileri karşısında harekete geçti

Geçtiğimiz sene Oscar adaylarının çok büyük bölümünün beyaz olması, özellikle de ana dallarda beyaz olmayan tek bir kişinin bile bulunmaması büyük tartışmalara yol açmış ve #OscarsSoWhite (Oscar fazla beyaz) etiketiyle paylaşımlar yapılmıştı. Akademi, yapılan eleştiriler sonrasında adaylık ve ödüllendirrme seçimi süreçlerinde bazı değişikliklere gideceğini açıklamıştı.

Ancak “fazla beyaz” olmakla tek suçlanan Oscar Ödülleri değil. Sinema ve Televizyon Sanatları için Britanya Akademisi (The British Academy of Film and Television Arts) tarafından düzenlenen ve Britanya’nın en prestijli sinema ödülü olarak kabul edilen BAFTA da benzer eleştirilerle karşı karşıya; ve onlar da bazı değişiklikler yapacaklarını açıkladı.

2019 yılı itibariyle, en iyi film ve en iyi ilk film dallarında aday olmak isteyen sinemacıların aday filmlerinde “yetersiz oranda temsil edilmiş grupların temsiliyetini arttırmak amacıyla çalışma yapmış olmaları” gerekecek.

Belirlenen dört kategoriden ikisine uygun olan filmler seçilebilir olacak. Sinemadaki kimliksel çeşitliliği arttırma amacıyla belirlenen bu kategoriler Britanya Film Enstitüsü (British Film Institute – BFI) tarafından geliştirildi. Kategoriler hem filmin oyuncu kadrosunu, temasını ve anlatısını, hem de filmin yapım kadrosunu kimliksel çeşitliliğe kavuşturmayı amaçlıyor.

Britanya Akademisi ayrıca endüstri temsilcileri tarafından belirlenen yeni üyeleri kabul etmeyeceğini duyurdu. Bunun yerine, bu yıl 375 yeni üye alınacak ve bu üyelerin yüzde 43’ü kadın, yizde 18’i ise “etnik azınlıklardan” olacak. (İngiltere ve Galler’de yaşayan insanların yüzde 86’sı beyaz.) Bu yıl eklenen üyeler arasında Emily Blunt, Idris Elba ve Sophie Okonedo var.

Geçtiğimiz sene Hollywood’da başlayan ve prestijli ödüllerin çoğunlukla beyazlara verilmesine tepki doğuran eleştiri dalgası, Britanya’da da kendisini yoğun biçimde hissettirdi. Şubat ayında gerçekleşen ve Britanya pop müzik sanatçılarının ödüllendirildiği BRITS ödülleri de fazla beyaz olmakla eleştirildi. Geçtiğimiz sene BAFTA töreni esnasında kapıda protestolar gerçekleştirildi.

Kasım ayında Brits komitesi jürisine daha fazla kadın ve beyaz olmayan kişi ekleyeceğini açıkladı.

David Ovelowo ve Idris Elba, konuya dair eleştirilerini sesli olarak dile getiren kişiler arasında yer aldı. Oyelowo ve Okonedo, ABD’de Britanya’ya göre çok daha fazla iş imkanı bulabildiklerini açıkladı.

Ocak ayında Idris Elba, beyaz olmayan çok sayıda genç oyuncunun kendisine ABD’ye taşınmaları gerekip gerekmediğini sorduğunu açıkladı ve meclisi Britanya medyasında daha fazla çeşitliliğe yer verilmesi için çalışma yapmaya davet etti.

Kaynak: The New York Times

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal