‘Babil Talmudu’na 27 milyon TL

‘Babil Talmudu’na 27 milyon TL

Sotheby’s’in New York salonlarında düzenlenen müzayedede, Yahudilikte “sözlü şeriat”ı derleyen yorum ve açıklamalardan oluşan bir 16. yüzyıl “Talmud”u 9.3 milyon ABD dolarına (yaklaşık 27 milyon TL) alıcı buldu. Bu rakamın, Yahudilikle ilgili eserler alanında yeni bir müzayede rekoru olduğu belirtildi.

1516-1549 yılları arasında Venedik’te İbranice kitaplar basarak ünlenen Daniel Bomberg tarafından basılmış olan “Babil Talmudu”nun “sansürsüz” versiyon olarak bilindiği ve Stephan Loewentheil tarafından 19. Yüzyıl Nadir Kitaplar ve Fotoğraflar Dükkânı için satın alındığı açıklandı.

Söz konusu “Babil Talmudu”nun, Valmadonna Kütüphanesi’nin yüzyıllar Westminster Abbey kütüphanesinde saklanan nadir kopyası olduğu öğrenildi.

‘Talmud’ nedir?

Yahudilikte, sözlü şeriatı derleyen Mişna ile Tosefta gibi derlemelere ilişkin yorum ve açıklamalara “Talmud” (İbranicede “Ders” ya da “Öğrenim”) adı verilir. Filistinli ve Babilli Yahudi bilginlerinin çalışmaları sonucunda, aynı Mişna metninin temel alınmasına karşın ortaya iki ayrı “Talmud” çıkmıştı. Filistinli bilginler İS yaklaşık 400’de, Babillilerden bir yüzyıl önce yapıtlarını tamamladılarsa “Babil Talmudu” “Kudüs Talmudu”ndan daha kapsamlı olduğu için daha büyük saygınlık kazandı. “Talmud” bugün bütün dünyada gelenekçi Yahudiler için önemini koruyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal