Aytekin Çakmakçı hayatını kaybetti

Aytekin Çakmakçı hayatını kaybetti

Görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı 71 yaşında hayata veda etti.

“Muhsin Bey”, “Arabesk”, “Yılanların Öcü”, “Uzlaşma” ve “Işıklar Sönmesin” gibi pek çok filmin görüntü yönetimini üstlenen Aytekin Çakmakçı, gece yarısı geçirdiği kalp krizinin ardından kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Çakmakçı bugün Bahçecik Mezarlığı’nda  düzenlenecek törenle sonsuzluğa uğurlanacak.

Aytekin Çakmakçı hakkında:

10 Ağustos 1949’da Trabzon’da doğdu.

Kaptan olan babasının tayininin Trabzon’dan İstanbul’a çıkması üzerine İstanbul’a yerleşti. Burada prodüksiyon asistanı olan arkadaşı Abdullah Gürek’in teklifi üzerine 16 yaşındayken, Kriton İlyadis’e kamera ikinci asistanlığı yapmaya başlayarak sinema yaşamına adım attı.

Yıllar içinde kamera birinci asistanlığı, set fotoğrafçılığı, reklam kameramanlığı, reklam fotoğrafçılığı ve görüntü yönetmenliği görevlerini üstlenen Çakmakçı, Türkiye sinemasının siyah-beyaz dönemlerinde ünlü görüntü yönetmenleriyle çalışma fırsatı buldu. Bu dönemde ışık teknikleri üzerine yeni denemeler yapmaya çalıştı. Yeni görsel anlayışını ilk kez “Acı” filminde uyguladı.

Ertem Eğilmez, İrfan Tözüm, Şerif Gören ve Yavuz Turgul gibi yönetmenlerle aynı seti paylaşan Çakmaçı, “Baba Evi”, “Şehnaz Tango”, “Yeni Hayat”, “Deniz Gurbetçileri”, “Bizim Ev”, “Yaprak Dökümü” gibi döneminin sevilen dizilerinin görüntü yönetmenliği yaptı.

1985’te Şerif Gören’in yönetmenliğinde “Yılanların Öcü” filmindeki görüntü yönetimiyle 23. Antalya Film Şenliği’nde en iyi görüntü yönetmeni ödülüne değer görüldü.

Marmara Üniversitesi sinema ve televizyon bölümünde görüntü ve stüdyo teknikleri gibi derslere öğretim üyesi olarak katıldı. 2009’da buradaki görevini bıraktı.

Uzun yıllar Trabzon’da yaşayan Çakmakçı, burada kamera, ses ve ışık teknikleri üzerine kurslar verdi. Ayrıca AB projesi olan Nitelikli Radyo Tv Teknikerleri ve kamera asistanları kurslarında Trabzon Belediyesi adına öğretici öğretmenlik yaptı.

2013 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 31. İstanbul Film Festivali’nde Sinema Onur Ödülü’ne değer görüldü.

Anılarını kaleme aldığı kitabı “Güneşe Lamba Yakan Adam”, 2019’da okurla buluştu.

Ödülleri:

1986, 23. Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Görüntü Yönetmeni, “Yılanların Öcü” ve “Kan” filmleriyle

1992, İfsak Sinema Ödülü

1996, 10. Adana Altın Koza Film Festivali, En İyi Görüntü Yönetmeni, “Mum Kokulu Kadınlar” ve “Işıklar Sönmesin” filmleriyle

1998, Altın Kelebek TV Ödülü, “Baba Evi”

2013, 31. İstanbul Film Festivali, Onur Ödülü

2014, Sinefest Emek Ödülü

2014, 21. Adana Altın Koza Film Festivali, 100. Yıl Emek Ödülü

2015, Türsak, Tüm Zamanların En İyi 10 Görüntü Yönetmeni Ödülü

2015, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Sanat Ödülü

2017, Ankara Üniversitesi İletişim Vakfı, 50. Yıl Onur Ödülü

2017, Gönüllü İyilikseverler Derneği Ödülü

2018, Gelişim Üniversitesi & TÜRVAK, Görüntü Yönetmenliğini Özendirme Ödülü

2020, SETEM ”EMEK” Ödülü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal