Ayşegül Tözeren, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Ayşegül Tözeren, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Evine yapılan polis baskını sonrası gözaltına alınan şair, yazar Dr. Ayşegül Tözeren adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

20 Ağustos salı günü evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan Tözeren, bugün ifade vermek üzere Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Savcı, aralarında Tözeren’in de bulunduğu dokuz kişinin de ifadesini almadan, emniyette vermiş oldukları ifadeler üzerinden mahkemeye sevklerini yaptı.

Tözeren ile birlikte gözaltına alınan kişilerden yedisinin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasını, ikisinin ise tutuklanmasını talep etti. Tözeren için adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılması yönünde karar verildi. Tözeren için yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Barış için Akademisyenler, Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Sekreteri ve Manos Kitap editörü Hakkı Zariç, Sosyal Araştırmalar Vakfı, Tözeren’in annesi, arkadaşları ve çok sayıda kişi Adliye önüne gelerek Tözeren’e destek verdi.

 

Haber ve görsel için kaynak: Evrensel 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal