Aydınlık Sabahın Sesi: Gomidas 150 yaşında

Aydınlık Sabahın Sesi: Gomidas 150 yaşında

Ermeni besteci ve müzikolog Gomidas, doğumunun 150. yılında, İstanbul’da bir konserle anılacak. Anadolu Kültür, Kalan Müzik ve Maxim Gorki Theater işbirliğiyle düzenlenen, “Aydınlık Sabahın Sesi: Gomidas 150 yaşında” başlıklı konser, 7 Ekim’de saat 20.30’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşecek.

Gomidas’ın beste ve derlemelerinin seslendirileceği konserde Aynur Doğan, Ertan Tekin, Karatzayn Quartet, Kevork Tavityan, Levon Eroyan, Lusavoriç Çocuk Korosu ve Sevana Tchakerian, Pervin Chakar, Şevval Sam, Vomank müzik grubu, Yerkaran Projesi’nin yanı sıra Ermenistan’dan GOGHT müzik grubu ve ABD’den Ara Dinkjian ve Zulal Trio sahnede olacak.

Konser öncesinde, saat 19:30’dan itibaren fuaye alanında Birzamanlar Yayıncılık tarafından hazırlanan Gomidas sergisi yer alacak. Muscari Association ve Family Care Foundation işbirliğiyle Ermenistan’ın Gümrü şehrinde üretilen Gomidas seramik koleksiyonu da sergide görülebilecek. “Deliliğin Arkeolojisi – Gomidas: Bir Ermeni İkonunun Portresi” adlı kitabın tanıtımı da etkinlik kapsamında yapılacak.

Gerçek adıyla Soğomon Kevork Soğomonyan, 7. yüzyılda yaşamış bir Ermeni halk ozanı olan Katolikos Gomidas’ın ismine atfen Gomidas adını aldı.

1896 yılında Kütahya’da doğan, Ermenistan ve Almanya’da öğrenim göreni, Ermeni müzik okulunun kurucusu sayılan Gomidas, 1915 soykırımının tanıklarından biriydi.

Gomidas Vartabed, 1935 yılında Paris’te hayatını kaybetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar