Aydınlar, açlık grevine ilişkin hükümeti adım atmaya çağırdı

Aydınlar, açlık grevine ilişkin hükümeti adım atmaya çağırdı

Oyuncu Levent Üzümcü, yazar Adnan Özyalçıner ve oyuncu Nur Sürer, cezaevlerinde tecride karşı başlatılan açlık grevleri için hükümeti adım atmaya çağırdı. Aydınlar, yaşanan ölümlerden iktidarın sorumlu olduğunu söyledi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle Diyarbakır E Tipi Cezaevinde başlattığı ve tahliyesi ardından evinde sürdürdüğü açlık grevi 140’ıncı gününe girdi.

Cezaevlerinde 16 Aralık’ta eyleme başlayan tutuklular ise 102 gündür açlık grevinde.

Açlık grevleri 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerine yayıldı.

‘Ölümlerin sorumlusu hükümettir’

Tiyatro oyuncusu Levent Üzümcü, devletin bir kurumunda seslerini duyurabilmek için tutukluların yaşamlarına son verdiğini hatırlatarak şunları söyledi:

“Yargı sistemi ve bu sistemin suçlu bulunanlar için sonucu cezaevleridir. Cezaevleri işletmeleri devlette olan infaz kurumlarıdır. Kurumlarda insanlar kendilerini yakıyorlarsa, seslerini duyurabilmek için açlık grevine gidiyorlarsa, bunun sorumlusu halkına yabancılaşmış, mahkûmlarını insan gibi görmekten uzak, kendini devlet zanneden hükümettir.”

‘Görevini yerine getirmeye davet ediyorum’

Oyuncu Nur Sürer de bu dönemde yaşananların her anlamda acı verdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“İçinde yaşadığımız dönem her anlamda acı veriyor. En ağırını gördüğümüzü düşündüğümüz darbe dönemlerini bile aratır hale geldi. Özellikle 15 Temmuz’dan sonra cezaevlerinde müthiş bir baskı var. Cezaevlerinde tutuklu bulunan mahkûmların en temel hakkı olan insanca yaşamak, devletin sorumluluğundadır. Devleti bir an önce görevini yerine getirmeye davet ediyorum.”

‘Talepleri yerine getirilmeli’

Yaşamanın en doğal insan hakkı olduğuna vurgu yapan yazar Adnan Özyalçıner ise, şu ifadelere yer verdi:

“Yaşam hakkı en doğal hakkımızdır. Ortadan kaldırılamaz, yok sayılamaz. Herkes yaşam hakkına sahiptir. Özellikle özgürlükleri kısıtlanmış, baskı ve yasaklar altındaki insanların herkesten çok buna hakları vardır. Her insan gibi onların da ayrıcalıksız, sağlıklı bir yaşam sürmeleri için bir an önce harekete geçilmeli, talepleri yerine getirilmelidir.”

 

Haber ve fotoğraf için kaynak: Evrensel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal