Ayasofya’da ilk cuma: Namaz alanlarına girişler durduruldu

Ayasofya’da ilk cuma: Namaz alanlarına girişler durduruldu

Ayasofya, tartışmalar eşliğinde yeniden cami olarak ibadete açılıyor. Bugün kılınacak namaz öncesi gece saatlerinde güvenlik önemleri kapsamında ibadete açılan yapının önü ve çevresinden uzaklaştırılan kalabalık, geceyi caminin çevresinde geçirdi. Sabah namazı için Ayasofya’ya girmeye çalışanlar ise içeri alınmadı. Açılış saatinden önce polis bariyerlerini aşan bir grup, Ayasofya’ya doğru koştu.

İnsanlık tarihinin en önemli kültürel miraslarından olan ve İslamiyet’in doğuşundan önce inşa edilen Ayasofya, tartışmalar eşliğinde bugün cami olarak ibadete açılıyor.

Danıştay kararının ve Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yapının yönetiminin laiklik ilkesini zedeleyecek şekilde Diyanet’e devredilmesinin ardından bugün kılınacak cuma namazı ile ibadete açılacak olan “Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi”ne hazırlıklar ve güvenlik önlemleri kapsamında girişler kapatıldı.

Sabah namazı için gelenler bölgeye alınmayınca yoğunluk oluşturdu.

Ellerinde seccadelerle gelenler caminin bulunduğu bölgedeki güvenlik noktalarında durduruldu. Bunun üzerine bazı kişiler başka camilere giderken, bazıları ise güvenlik noktalarında namaz kıldı.

Ayasofya’ya girmek isteyenler, Çemberlitaş yönünde bariyerleri aşıp koşarak Ayasofya’ya ilerledi.

Namaz için gelenlerin koronavirüs tedbiri için şart olan sosyal mesafe kuralına uymadıkları görüldü.

Namaz kılınacak alanlara girişler 10.00’dan itibaren başladı. Giriş noktalarında, ateş ölçümü ve maske kontrolü yapıldı. Bu kapsamda alanda kurulacak 17 sağlık noktasında 736 sağlık personeli, biri helikopter ambulans olmak üzere 101 ambulans görev yaptı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, namaz kılma alanlarına 11.15 itibarıyla girişlerin durdurulduğunu açıkladı. Yerlikaya, “Ayasofya Camii çevresinde belirlenen namaz kılma alanlarımızın tamamı doldu. Salgın nedeniyle bu alanlara misafir girişlerimiz durduruldu” dedi.

Dış basından yoğun ilgi

Ayasofya’da kılınacak ilk namaza yerli ve yabancı çok sayıda basın mensubu yoğun ilgi gösteriyor.

Çok sayıda basın mensubu sabahın erken saatlerinden itibaren akredite olmak için akredite noktasına geldi. Burada işlemleri tamamlanan basın mensupları minibüslerle alana götürüldü.

Metro seferleri devam ediyor

Ayasofya’nın ibadete açılışı dolayısıyla Tarihi Yarımada’da Atatürk Bulvarı, Gazi Mustafa Kemal Paşa Caddesi’nden Tarihi Yarımada istikametine giden tüm yollar ve Galata Köprüsü dün akşam 20.00’den itibaren trafiğe kapatıldı.

Avrasya Tüneli açık olacak, deniz, metro ve Marmaray seferleri devam edecek.

Bakan Koca’dan uyarı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca salgın boyunca toplanacak en büyük kalabalığın Ayasofya’da olacağını belirtirken koronavirüs ve mesafe uyarısında bulundu.

Bakan Koca Ayasofya’da bugün kılınacak cuma namazına ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Koca, “Ayasofya’da kılınacak cuma namazında, tarihi anı yaşama heyecanıyla, halkımızın tedbirleri terk etmeyeceğini umuyoruz. Şu ana kadar ulaşılan bilgiler salgın boyunca en büyük kalabalığın Ayasofya’nın ibadete açılışı sırasında oluşacağını gösteriyor. Tedbirli cumaları örnek alalım” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: BirGün

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal